Начин на живот

Талин, скритата перла на балтийския бряг

Старият град е като истинска приказка!

Пътувайки до Хелзинки, непосредствената близост на финландската столица до Талин направи още по-силно желанието ми да посетя и Естония, макар и набързо. Спомням си как като малка, когато дядо ми споменаваше някоя от прибалтийските държави, винаги усещах нотка на възхищение в гласа му. И в този конкретен случай не исках да пропускам дадената ми от кратката дистанция възможност.

Фериботът от Хелзинки (по-скоро цял круизен кораб) отнема около два часа и цената на двупосочен билет е 50 евро на човек.

Модерната част на Талин всъщност няма много какво да предложи на посетителите си, но за сметка на това Старият град е като истинска приказка. За щастие, изборът на хотели тук е голям, така че излизането извън пределите му е практически ненужно. Старата част на столицата не е особено голяма - обходихме я за един следобед, без да влизаме в музеите, разбира се. Отчасти защото някои от тях бяха затворени, но главната причина бе, че по мое мнение най-автентичният музей са самите улици. Малки, тесни, покрити със стар паваж и заобиколени от стари и красиви сгради. Ревал (старото име на Талин) е построен между XIII и XVI в. и крепостната му стена, в голямата си част напълно непокътната, със своите охранителни кули придава на Талин особен чар, дори и в мрачното и студено зимно време.

Старата част на Талин е разделена на две - Нисък град и хълмът Тумпеа, съединени чрез двете живописни улички Pikk jalg и Lühike jalg.

Нашата разходка из града започна в Ниския град, близо до църквата "Св. Олав". Някога тази готическа църква от XIV в. е била смятана за най-високата сграда в света. В Средновековието кулата й се е издигала на 159 м над земята, а в наши дни - на 124 м. През пролетта и лятото е отворена за посещение с възможност за изкачване до висока тераса. Гледката към целия Стар град на Талин със сигурност е внушаваща.

След кратка разходка се озовахме насред Градския площад - историческият площад в сърцето на Стария град с най-добре запазеното в Северна Европа кметство в готически стил.

Зад сградата на кметството се намира "Олде Ханза" - ресторант и сувенирен магазин в средновековен стил. Със сигурност е най-туристическата опция за обяд, но преживяването си заслужава. Преди да влезем, любезните "глашатаи" отпред ни подариха по една сувенирна монета. Когато показахме монетата на сервитьорката, след като се настанихме на една дървена маса, получихме като подарък топъл шнапс.

Съвет: "Домашното" им вино е много добро! А пикантните карамелени блокчета в сувенирния им магазин са уникални въпреки странната (на пръв поглед) комбинация.


От другата страна на Градския площад се намира най-старата действаща без прекъсване аптека в Европа - от 1422 г. до днес. Влязохме през централния й вход и първоначално не забелязахме нищо особено, докато малката стаичка в дъното не привлече вниманието ни. Там в стъклени витрини са изложени медицински продукти и билки, използвани през Средновековието.

Разхождайки се из тесните улички, стигнахме до кулата Халеман, където се възползвахме от уникалната възможност да обходим част от крепостната стена на Стария град. Кулата датира още от XIV в. и в различни периоди е използвана като затвор, както и като склад за съхранение на оръжия.

Старата част на Талин не е само туристическа забележителност. Действащи училища и детски градини, както и жилищни сгради обитават вътрешността на крепостните й стени. Имайте предвид, че някои магазини и ресторанти са разположени в подземната част на сградите, така че при разходките си не пропускайте да поглеждате и надолу.

Хълмът Тумпеа е по-малък и предлага чудесни гледки не само към ниската, но и към модерната част на града.

Колкото и красива да е, руската катедрала "Св. Александър Невски" ми се стори някак не на мястото си, заобиколена от толкова средновековна архитектура. Издигната е през 1900 г. и е основното място за поклонение на източноправославните християни в Естония, които представляват близо 40% от населението на страната.

Lühike jalg започва зад катедралата "Св. Александър Невски" и води обратно към ниската част на града, почти до Площада на свободата, разположен в новата част на Талин.

Романтиката и уютът на Стария град са още по-завладяващи по тъмно, така че напълно разбираемо не искахме да се отдалечаваме от тези усещания, дори и за вечеря. Решихме да хапнем в "Ратаскаеву 16" - името също така е и адресът на заведението. Чийзкейкът им със синьо сирене е уникално вкусен. [[more]]За да опитаме и нещо истински естонско, с по-модерен привкус, се отправихме към Телискиви - бивша индустриална част на града, сравнително близо (около 15 минути пеша) до Стария град, която в днешно време е придобила по-артистична обстановка с пазар и разнообразни ресторанти. Заведението F-hoone е с леко алтернативен дизайн и е много приятно местенце (пикантната им супа от сьомга не е за пропускане). Отворено е до полунощ. Kukele също е приятно заведение, но в делнични дни затваря в 21 ч.

От това макар и кратко пътуване до балтийския бряг (посещавайки Хелзинки и Талин), именно естонската столица се показа неочаквано като добре прикрита перла и ме изненада най-много. Хората са изключително мили, всички говорят много добър английски, а гледките бяха много по-впечатляващи, отколкото очаквах. Нямам търпение да се върна възможно по-скоро край балтийския бряг, за да се запозная и с другите държави наоколо.

 

Randomly Blogging Around е проект, посветен на преследването на мечти, включително и на онези леко позабравените, които с времето по една или друга причина са останали на заден план. Мина твърдо вярва, че забързаното ежедневие няма никакво право да й отнема мечтите и споделя преживяванията си без филтър и розови очила в блога си и в Инстаграм.