Начин на живот

Техническият музей в Берлин – пътят на човека, мира и войната

Техническият музей в Берлин е един от най-големите от този род в Европа. Тази година той навършва 20 години и едва ли има гостенин на Берлин, който да не го е мяркал поне отдалече, през прозорците на метрото – на терасата над входа на музея е кацнал истински самолет!

Техническият музей в Берлин – пътят на човека, мира и войната

Техническият музей в Берлин е един от най-големите от този род в Европа. Тази година той навършва 20 години и едва ли има гостенин на Берлин, който да не го е мяркал поне отдалече, през прозорците на метрото – на терасата над входа на музея е кацнал истински самолет!

Пътят на човека, мира и войната се наричат трите маршрута, по които се разглежда музеят – а разглеждането отнема около три дни. Освен в сградата, специално построена за музей, експозицията е разположена и в бившата гара Anhalter Bahnhof, заедно с огромен двор, няколко спомагателни сгради, стара пивоварна и редица гаражи. Признавам, че до тях още не сме стигали, макар че сме прекарали в този музей пълни два дни.[[more]]На пръв поглед това е един детски музей – вътре винаги е пълно с деца, за тях има безброй демонстрации, курсове, уъркшопи, занимания, обучения и специални обиколки. Голяма част от музея е направена на принципа на работилниците – малките човеци могат да наблюдават на живо как се прави хартия, как се шият куфари, как се правят бижута, изкуствени цветя, хапчета, как се вари бира, как се спуска колесника на самолет или как се движат платноходките и влаковете. И безброй други чудеса, пред които и ние, възрастните, стоим удивени и времето минава неусетно.

Най-забележителните колекции са на самолети, кораби и локомотиви. И ако корабите са основно малки и съвършени модели и има само два-три истински, за разглеждане и „возене“, от които децата не желаят да си тръгват, то самолетите са съвсем реални, наредени в огромното хале един над друг, сякаш се реят над главите на посетителите, а локомотивите са в бившата гара – всички възможни модели от първите в историята до най-модерните от миналата година. И за всеки вид техника е показано и разказано участието й във войните. „Пътят на войната“ – разбира се, няма как да се избегне тази тема, особено в Германия, а и най-известните технически специалисти работят за военните. Важното е, че никъде в музея няма присъди и никъде не пише кой е спечелил и кой е загубил. Да, един от най-големите им пилоти е летял под нацисткия кръст, той е на самолетите и на ордените му, но до него е вторият най-добър пилот, с настолната си книга от Сталин и червената звезда. Единственото, което иска да покаже музеят е гордост – от постиженията на Германия преди и сега, от хората, които стоят зад тези постижения. Има достатъчно места, в които историята да припомня горчивите моменти, не и тук. Сигурна съм, че германските деца излизат от този музей горди, въодушевени и впечатлени.

Има още много интересни зали – историята на компютрите, старо телевизионно студио, безброй красиви и интересни телефони, грамофони и радиоапарати, ретро куфари – като произведения на изкуството и самата гара, една от забележителните сгради на довоенен Берлин, от която след бомбардировките е останало съвсем малко. Дори и да нямате много дни и часове, този музей си заслужава да надникнете – отново деца в големия свят на техниката, без която не можем.