Ретро

10 дни яли, пили и се веселили

Имало едно време…

Имало едно време… Точно така трябва да започва тази история. В нея се разказва за една невероятна приказна сватба, която била записана в хрониките и която по-късно напразно се опитвали да имитират или да надминат, но така и не успели. Става въпрос за тържествата по повод брака на Карл Смели и Маргарита Йоркска, които започнали на 3 юли 1468 г.

Ако през XV век можело да се говори за „сватба на века“, то това би била именно тази. При това конкуренцията била сериозна – браковете на владетелите винаги били политически сделки и било въпрос на чест всеки да покаже богатството си и да заслепи гостите с разкош и великолепие. Карл Смели надминал и най-големите очаквания.

Десетдневните тържества по повод сватбата му звучат точно като историите от приказките на Шарл Перо.

Но в крайна сметка дори приказките не са съвсем измислени и фантазията на разказвачите трябва да има някакво вдъхновение. Ето какво било то.

Карл Смели, който получил прозвището си неслучайно, бил последният херцог на Бургундия от династията Валоа. Маргарита Йоркска била третата му съпруга. Това не значи, че Карл бил грохнал старец – първият му брак бил сключен, когато той бил седемгодишен – обичайна практика за онова време. Маргарита била сестра на английския крал Едуард ІV и за Бургундия било изключително важно да заслепи английската делегация и булката с красота и разкош.

За целта още през май месец в Брюж били призовани най-добрите майстори от цяла Фландрия, които да създадат дрехи, гоблени, мебели, доспехи, да направят украшения за улиците и къщите, така че целият град да изглежда празнично. Задачата била изпълнена така добре, че един от придружителите на принцесата написал, че подобен разкош вероятно е имало само в двора на крал Артур.

Булката влязла в Брюж в позлатена карета, теглена от бели коне, и с корона, изработена специално за повода, в която били вплетени символите на семействата и буквите на името й. Короната е запазена и до днес. Херцогът също бил облечен в злато, с корона и яздел до каретата.

На площада до двореца два месеца строили павилион за сватбените тържества, който бил толкова голям, че се наложило да освободят и част от градския пазар. Прозорците му били от стъкло, а носещите колони – позлатени, като вътре целият бил украсен с гоблени на най-различни теми. На пазарния площад стоели и две статуи на свети Георги и свети Андрей, които били покровителите на Бургундия, и под тях имало чешми, от които течало


бяло и червено вино.

Сватбената процесия била дълга и впечатляваща, само за дрехи на прислугата Карл дал 40 000 франка. След младоженците вървели придворните, зад тях оркестър, след това стрелците, епископите, кметовете на фламандските градове и представители на всички занаятчийски гилдии. Отделно имало и шествие на представители на градовете, с които търгува Бургундия, като Венеция, Генуа, Лондон, Лисабон и много други. През цялото време на процесията биели камбаните на църквите.

Пиршествата за сватбата продължили десет дни и всеки от тях бил с отделна програма и изненади за гостите, коя от коя по-впечатляващи. Храната се сервирала в златни съдове, свещниците били бронзови и всеки от тях изобразявал различен замък. В средата на залата имало езеро, в което плували сребърни и златни кораби, някои от тях дълги по 2 метра, и на тях поднасяли храната на гостите.

Имало фонтани от вино и розова вода. Десертите били торти във формата на замъци.

Представленията били невиждани по своя разкош. В залата довели 3-метрова изкуствена камила, на гърба на която имало кафези с живи птици, които раздали за подарък на гостите. Появили се и 30 лебеда, всеки от които носел на шията си ордена на златното руно – учреден от Карл Смели.

Друга вечер в залата вкарали изкуствен кит, дълъг 20 метра и по-висок от конник. От устата на кита изскочили танцьори. Три вечери подред имало представление, което показвало подвизите на Херкулес. След това построили 30 копринени палатки и по средата златна кула до тавана, от която се показвали музикантите и изпълнявали партиите си.

На деветия ден в шатрата имало гора от злато с плодове от скъпоценни и полускъпоценни камъни.

Паралелно на пазарния площад имало рицарски турнир, организиран от незаконно родения брат на херцога – Антоан, в който участвал и самият Карл Смели, облечен в златни доспехи, които сменял всеки ден.

Честванията на кралската сватба останали в историята на Брюж като най-бляскавия празник на града и до днес се отбелязват със специално шествие. Много владетели след това се опитвали да имитират тези приказни тържества, но приказката се случва само веднъж.