Ретро

5 жени, които преобърнаха световната история

От Кралица Елизабет I до Ане Франк

5 жени, които преобърнаха световната история

Снимка: Istock

Toва е мъжки свят, но не би значел нищо без жена или момиче“ – пее американският певец Джеймс Браун в емблематичния си хит It's a Man's Man's Man's World.

Вижте 5 жени, които доказват твърдението.

Кралица Елизабет I (1533 – 1603)

Кралица Елизабет I е призната за най-забележителния монарх в английската история. Нейното 45-годишно управление води до икономически просперитет, разцвет в културата, а Англия става първа морска сила. Наричана е още „кралицата дева“ или „девствената кралица“, защото избира да се отдаде на страната си вместо на мъж. Дъщеря е на Хенри VIII и  втората му съпруга Ан Болейн, но бракът им е против волята на папата и това води до скъсване на връзките на краля с Католическата църква. Но само две години по-късно и Елизабет е обявена за извънбрачно дете, а майка ѝ е екзекутирана. Когато обаче всички наследници за трона умират, Елизабет сяда на него едва на 25 години.

Вижте още...


Джейн Остин (1775 – 1817)

Английската писателка стана емблема на цял жанр в литературата – романите й като "Гордост и предразсъдъци", "Ема", "Разум и чувства" повдигат съществени въпроси за положението на жените в обществото, затова и в творбите й винаги има героини, които разбиват стереотипа за половете. Самата писателка е принудена да крие идентичността си приживе и едва след смъртта й нейният брат Хенри разкрива, че зад популярните книги се крие жена.

Вижте още...


Мария Кюри (1867 – 1934)

Мария Сальоомеа Склодоивска-Кюри е френски физик, пионер в областта на радиологията и първи носител на две Нобелови награди, както и първият човек (и единствената жена), спечелил престижната награда в две различни области на науката – физика и химия. Мария, заедно със съпруга си Пиер, откривa елементите полоний и радий, но именно радиацията в крайна сметка причинява смъртта й – работата й с радия носи сериозни здравословни проблеми и почти губи зрението си, а на 66-годишна възраст умира от анемия, причинена от радиацията.  И до днес личните й вещи се съхраняват оловни кутии, защото все още са радиоактивни.

Вижте още...


Майка Тереза (1910 – 1997)

Анеза Гонджа Бояджиу, по-известна с монашеското си име майка Тереза, е индийска католическа монахиня от албански произход. Тя основава ордена "Мисионери на милосърдието", известен със своята благотворителна дейност сред бедните по света. Организацията започва като малък орден с едва 13 души, а в края на миналия век вече включва 4000 монахини, поддържащи множество сиропиталища, болници и благотворителни центрове по целия свят. На 4 септември 2016 г. Анеза е канонизирана и обявена за светица от папа Франциск.

Вижте още...


Ане Франк (1928 – 2014)

Анелис Мари Франк, наричана накратко Ане Франк, е момиче от еврейски произход, което по време на Втората световна война се укрива от нацистите със своето семейство в Амстердам. През това време води дневник, в който описва тежките си преживявания. Семейството обаче е открито и изпратено в концентрационен лагер, където загиват всички, включително и самата Ане, която е едва на 15 години. Оцелява само баща й, който решава да публикува дневниците на дъщеря си. Днес те са преведени на над 70 езика.

 

5 българки, оставили отпечатък в историята