На 28 август 1943 година умира 49-годишният цар Борис Трети, наричан Цар Обединител, последният действащ български монарх. Съгласно чл. 34 от Търновската конституция същия ден непълнолетният му син княз Симеон Търновски e провъзгласен за български цар под името Симеон Втори.
По случай годишнината от смъртта на царя в Рилския манастир бе отслужена заупокойна молитва. На нея присъстваха Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му.
Смъртта на Борис III оставя България без държавен глава в сложна международна обстановка – страната ни е съюзник на Германия, но не е прекратила Страната ни е немски съюзник, но не е прекратила дипломатическите си отношение със Съветския съюз. Правителството на Богдан Филов обаче обявява т.нар. "символична война" на САЩ и Великобритания и България е подложена на съюзнически бомбардировки.
Смъртта на Цар Борис III и причините за нея и до днес остават неизяснени. 80 години след кончината му продължават и споровете около личността му и ролята му в българската история. Той е единственият български държавник, който се появява на корицата на сп. Time. През 1941 г. изданието го описва "паневропеец" и "миролюбец, който никога не е искал да бъде цар, но трябва да взима решения, които могат да повлияят на изхода от войната.
Цар Борис III обаче е изключително обичан от българското общество и е изпратен от стотици хиляди българи - поклонението пред неговите тленни останки продължава 5 дни в храма „Свети Александър Невски“.
#НаТозиДен Внезапната смърт на 49-годишния цар Борис Трети на 28 август 1943 г. обръща вниманието на света към...
Posted by БТА / Bulgarian News Agency on Sunday, 27 August 2023
Край ковчега му преминават близо 380 хиляди дущи. Няколко дни по-късно траурното шествие се отправя към Рилския манастир, където цар Борис III е погребан по негово желание.
През 1946 г., по време на Страстната седмица, тленните му останки са ексхумирани и осквернени, по нареждане на комунистическите управници в България. Тялото на царя е погребано в малък параклис в парка на двореца "Врана". През 1947 г., по заповед на комунистическия лидер Георги Димитров и Васил Коларов, този параклис е взривен и заравнен със земята.
След 1989 г. е открита стъкленицата със сърцето на цар Борис ІІІ, което е било извадено при балсамирането и аутопсията от проф. Иван Москов. През 1993 г. сърцето на българския цар Борис ІІІ е погребано във възстановения му гроб в южния параклис на съборния храм на Рилския манастир.