Ретро

Дяволската икона на Берлин

Анита Бербер живяла само 29 години, но с времето нейната слава става все по-голяма.

Десетки снимки, рисунки и дузина филми на Анита Бербер са достигнали до наши дни и въпреки това е трудно да се определи как е изглеждала тя в действителност. Образът й навсякъде е преувеличен до крайност, с тежък сценичен грим и в неестествени театрални пози. Животът й също бил необичаен, скандален и съвсем кратък. Анита Бербер живяла само 29 години, но с времето нейната слава става все по-голяма. [[quote:0]] Епохата на Ваймарската република в Берлин или периодът между двете световни войни остава и до днес в историята с образите на танцьорки, актриси, куртизанки и певици, кабарета и гей клубове с напълно свободни нрави. На този фон Анита била уникална личност, при нея нямало никаква разлика между сценично поведение и личен живот – тя била първата постмодерна жена на европейската сцена.

Анита се родила в Лайпциг през 1899 г. Баща й свирел първа цигулка в градския оркестър, а майка й била кабаретна певица. Бракът им не продължил дълго и Анита била отгледана от баба си. На 16 години тя заминала за Берлин и започнала да танцува по кабаретата, като към края на войната била една от най-популярните и търсени танцьорки на Берлин.

Животът й в следващите десетина години до ранната й смърт от туберкулоза през 1928 г. е поредица от скандали и възторжени истории от нейните любовници (от двата пола) и почитатели, три брака и безброй представления – на сцената и извън нея. Марлене Дитрих е сред най-известните връзки на Анита и именно те двете направили мъжкия смокинг актуален в женския гардероб. Следват имената на Жан Кокто, Ото Дикс, който нарисувал най-известния й портрет, Фриц Ланг, Ман Рей, Лени Рифенщал и много други. [[more]] Анита първа започнала да изнася представления на сцената напълно гола. В същия вид тя се появявала и във фоайетата на берлинските хотели, само с бижута, една питомна маймунка на рамо и кутийка с кокаин. Характерният й грим с плътно очертани в черно очи и сърцеобразни червени устни е вдъхновение в модата и до днес, а личната й трагедия е илюстрация на кризата в Германия по онова време, когато проституцията била единственият начин за едно хубаво момиче да има сравнително стабилен доход.

Анита Бербер потъва в забрава до средата на 80-те години на миналия век, когато се появява първата книга, посветена на живота й. Оттогава насам тя е в центъра на поредица от книги, филми и събития, включително например тази фотосесия на Кейт Бланшет, за която сме разказвали. Без да е оставила значима следа в изкуството или културата, Анита е достатъчно впечатляваща със своята различност и дяволско обаяние – един от символите на Берлин преди век.