Ретро

Condé Nast – реалният човек зад великото име

Човекът, променил завинаги света на печатните медии.

Condé Nast – реалният човек зад великото име

Всички сме чували и чели поне някое от тези списания - Vogue, Vanity Fair, Glamour, Brides, GQ, The New Yorker, Allure, Architectural Digest, Wired, W. А знаете ли, че зад изданията, достигащи до 123 милиона читатели, стои едно име – Конде Наст? Това е името на реален човек, променил завинаги света на печатните медии. [[quote:0]] Конде Монтроз Наст е роден през 1873 г. в Ню Йорк в семейството на предприемач и французойка, дъщеря на банкери. Дядо му Уилям Наст бил основоположник на немската методистка църква в САЩ и от него Конде наследил чувството за ред и дисциплина. Баща му напуска семейството, когато Конде е четиригодишен, и майка му се връща при родителите си. Конде, брат му и двете му сестри растат без излишни луксове. Една тяхна неомъжена леля решава, че ще плати на едно от момчетата да учи в колеж. Изборът е направен по лехата със зеленчуци в градината – тази на Конде е подредена "по конец", без нито една тревичка, тази на брат му Луи е пълен хаос. Така Конде отива да учи в Джорджтаун.

В университета той се запознава с наследника на издателската империя Collier и през 1898 г. става рекламен мениджър на едноименното списание. За десет години Конде Наст увеличава рекламните приходи от 5 600 долара до един милион! Мечтата на Конде е да си има собствено издателство – той вече знае как да се справи с подобно предизвикателство. През 1909 г. Конде Наст купува малкото седмично списание Vogue и много бързо успява да го наложи сред хилядите издания, които заливат пазара. Тайната на Конде Наст е, че той вярвал в ексклузивността на изданията – в това, че колкото важно е да познаваш точно публиката, която си купува и чете едно списание, толкова добре трябва да знаеш и кои хора никога няма да си го купят. [[quote:1]] Именно ексклузивността на "Вог" гарантирала успеха му. Това било списание за мода, културни новини и социален живот от най-високо качество. За да го печата възможно най-добре, Конде Наст купил първата в САЩ печатарска машина, която печатала двойни страници цветно. Започнал да изнася списанието зад граница и в Англия то имало огромен успех. Когато по време на войната търговските пратки през океана са ограничени, за да не загуби британския пазар, Конде създава в Лондон филиал на "Вог". Така през 1916 г. се ражда британското издание, което в момента празнува своя вековен юбилей.

На 55-годишна възраст Конде Наст се жени за 20-годишна богата дебютантка от висшето общество, която три години по-късно го напуска заради английски играч на поло. Малката им дъщеричка остава с баща си – нещо нетипично за онова време. Дъщерята на Конде Наст е жива и днес и в юбилейния брой на британския "Вог" този месец разказва за баща си, за неговата дисциплина и всеотдайност, за особения му характер и стеснителността му, което не пречело да прави най-грандиозните партита в Ню Йорк в огромния им апартамент.

През октомври 1929 г. за една нощ акциите на издателството се сриват от 93 на 4.50 долара. Конде Наст фалира, но никой не разбира това чак до смъртта на издателя, който с цената на заеми и голяма изобретателност успява да запази всички списания и работещите в тях.

"Вог" е първото списание в света с цветна снимка на корицата – ето така изглежда този революционен брой:

Конде Наст умира внезапно през 1942 г., оставяйки зад себе си няколко успешни списания, които съществуват и до днес – освен "Вог", той създал Vanity Fair и Glamour. Любимото му дете – Vogue, и днес е най-успешното модно списание в света, а името Конде Наст е живо. И дори ако малцина помнят, че зад голямото издателство стои реална личност, може би в това има някакъв символ, който скромният и целеустремен Конде Наст би оценил.