Ретро

Елизабет Арден – красотата е вътрешна необходимост

Елизабет Арден вярвала, че добрата козметика не само разкрасява, но и лекува – тя държала нейните продукти да съдържат най-доброто от науката и природната козметика.

Елизабет Арден – красотата е вътрешна необходимост

През 1912 г. американските жени протестирали с искане да им се разреши да гласуват. Участничките в демонстрациите, наречени "суфражетки", носели яркочервено червило, с което лично Елизабет Арден ги снабдявала. По онова време се гримирали главно артистките и леките жени и яркото червило Elizabeth Arden станало символ на еманципацията. Самата Елизабет Арден била извоювала всичко в бизнеса си съвсем сама и вярвала, че жените са силни и трябва да са равни на мъжете.

Родена с името Флорънс Найтингейл Греъм през 1878 г. в Канада, бъдещата мадам Арден учила за медицинска сестра, но така и не завършила, а заминала за Ню Йорк. Първата й работа там била като касиерка в Adair’s Beauty Salon. Любознателната Флорънс помолила собственичката да й позволи да се обучава и започнала внимателно да учи всички тайни на козметичните процедури – масажи, маски, кремове, масла. [[quote:0]] Когато салонът вече не можел да й предложи нищо повече, тя взела от чичо си 6000 долара заем и открила свой собствен салон. Там, благодарение на легендата за тайнствената собственичка, която пътува по света, за да събира тайните на красотата от далечни страни, се родило името Елизабет Арден. Елизабет било името на кралицата, както казвала Арден – има две кралици, една на Англия и една на козметиката.

Още от самото начало Елизабет Арден държала всичко в салоните й да е най-високо качество и да се забелязва. Всички нейни салони имали червена врата – тя не само е тяхна запазена марка и до днес, но Red Door се казва един от парфюмите на Арден. Самата Елизабет вършела абсолютно всичко, когато трябвало да се спестят средства – приготвяла кремовете, понякога дори миела пода, но опаковките и рекламите на продуктите й се правели само от най-добрите художници. Тя първа започнала да изписва върху опаковките името си с големи букви и така всяка кутийка била малка реклама.

Елизабет Арден вярвала, че добрата козметика не само разкрасява, но и лекува – тя държала нейните продукти да съдържат най-доброто от науката и природната козметика. Тя измислила понятието total look – лак, червило и руж в една цветова гама. Също на Арден дължим поетапната грижа за кожата – почистване, тоник, овлажняване и подхранване. Тя измислила първите СПА салони. Нейно изобретение била и първата водоустойчива спирала. Тя първа се досетила, че жените имат нужда от малки по размер продукти за пътуване, а също първа организирала сесии за гримиране на клиентките в големите магазини. [[more]] Отдадена изцяло на бизнеса си, който през 20-те години на миналия век станал огромен и обхващал верига салони от двете страни на океана, Елизабет Арден не преуспяла в личния живот. С първия си съпруг живяла 17 години, като той работел в компанията й през цялото време, но на заплата. Елизабет обичала да му напомня, че той е само служител, а компанията е нейна. Унизен, мъжът й избягал да работи за Хелена Рубинщайн – най-голямата й съперница. Вторият й съпруг – руски княз, се оказал не само с фалшива титла, но и гей. Неизвестно кое от двете разгневило Елизабет повече, но тя го изгонила една година след сватбата. Голямата любов на живота й си останали конете и, както сама казвала, с конете имала много по-голям късмет, отколкото с мъжете, просто защото обичала конете повече.

Елизабет Арден починала на 88 години, само с няколко месеца разлика от най-голямата си съперница – Хелена Рубинщайн. Непримирими врагове приживе, двете останали завинаги безсмъртни в историята на козметиката.