Ретро

Фео Мустакова - танцьорката, покорила света

Бразилия, Италия, Париж, Швейцария...

Фео Мустакова - танцьорката, покорила света

Снимка: etudgallery.com

У нас не се говори много за балет, камо ли за това какви невероятни балерини имаме. Въобще танцовото изкуство някак остава на заден план. Еврипид е казал, че „няма истински живот без изкуство“, но понеже го е казал много отдавна, явно сме го позабравили. Затова искам да ви разкажа за българската примабалерина Теодора-Фео Мустакова, определяна още приживе за „легенда на българския балет“.

Тя е родена през 1909 година в Солун, по това време баща ѝ Димитър е секретар на Българското търговско агентство, а майка ѝ Роза е пианистка и една от основните причини Теодора да се влюби в танците, тъй като често танцува под акордите на пианото ѝ. Нейният прадядо е братовчед на революционера Хаджи Димитър, а предприемачът Димитър Ценов е брат на баба ѝ.

Когато е на 8, двете със сестра ѝ Ангелина заедно свирят на пиано, което споделя по-късно, че много ѝ помага в кариерата на балерина. Фео, както я наричат, завършва Втора девическа гимназия в София, а междувременно посещава и школата на балетмайстора Петър Радоев. Баща ѝ е против нейните изяви, но през 1929 г.  тя все пак успява да го убеди да замине със сестра си за Париж, за да стане ученичка на Олга Преображенска, примабалерина от Мариинския театър.

Само година по-късно вече е в немската трупа „Спар-балле“, а след това в кабарето „Фоли Бержер“, което определя като своето „второ училище по балет“, както и в „Лидо“ на „Шанз-Елизе“. Освен това успява да влезе и зад кулисите на „Мулен Руж“. През 130-годишната си история така популярното кабаре е посрещало стотици момичета, танцуващи в ритъма на музикални изпълнители като Ив Монтан, Едит Пиаф и Франк Синатра, но само една българка – Фео.

Освен във Франция, тя е имала участия и в Швейцария, Холандия, Белгия, Италия и Бразилия. С таланта си е печелила аплодисментите на световноизвестни личности, сред които Марсел Марсо, Ела Фицджералд, Фернандел и дори самия Чарли Чаплин. Неусетно изминават 10 години от заминаването ѝ. Една тъжна вест я принуждава да се върне в България – майка ѝ Роза е починала. По това време е в Рио де Жанейро, тръгва си, но частичка от сърцето ѝ остава там завинаги, защото е влюбена в Ернани Майер, в чието казино „Копакабана“ танцува.

И още...


Приказната им любов завършва с неспазеното обещание на Фео, че ще се върне. След погребението на майка си тя сключва брак с химика Асен Генадиев, който през цялото време я чака. Тогава търси начин да започне кариера в България, но в Софийската опера отказват да я приемат като хонорувана солистка. Започва да работи като хореограф и педагог, успява да създаде и частна балетна школа във фамилната ѝ къща на „Дондуков“.

През 1948-а получава покана да стане балетмайстор в Държавния музикален театър, приема я и създава първия му балет – „Дяволите на Алдар“. В продължение на десетки години предава на танцьорите си наученото в чужбина, междувременно ражда и един син, Павел. За преживяванията си разказа от първо лице в автобиографичната книга „Живот в света на балета“.

Фео умира на 102 в София, но оставя след себе си 32 оперети и лирични опери, както и стотици ученици, запленени от танцовото изкуство, сред които Федя Лобанов, Милка Колчакова, Александър Притуп, Хени Даваджиева.

Анастасия Тошева - призвание учителка

Анастасия Тошева – призвание учителка