Ретро

Графиня Кастилионе – първият фотомодел в света

Тези снимки са правени около 1860 година. След тях минава един век, преди фотографите да започнат по подобен начин да обличат специално моделите си и да създават мизансцен, за да има снимката свой смисъл и история.

Графиня Кастилионе – първият фотомодел в света

Тези снимки са правени около 1860 година. След тях минава един век, преди фотографите да започнат по подобен начин да обличат специално моделите си и да създават мизансцен, за да има снимката свой смисъл и история. Жената на тези снимки е графиня Кастилионе – първият фотомодел в света. Нейни са идеите за всички костюми и пози, фотографът само ги запечатал за вечността. Тези снимки са толкова необичайни за времето си, че в момента са собственост на музея Метрополитен като свидетелство за живота на една във всяко отношение необикновена жена.[[more]]Вирджиния Олдони се ражда на 22 март 1837 година във Флоренция, в семейството на маркиз Олдони и маркиза Лампореки. На 16 години красивата Вирджиния се омъжва за граф Кастилионе, на когото ражда син – Джордж. Скоро след сватбата графинята е представена в кралския двор и става любовница на Виктор Емануил ІІ. За нейната красота се разказвали легенди. Дори жените признавали, че младата графиня е красива като богиня, наричали я „статуя от плът“. На 19-годишна възраст тя била изпратена в Париж с политическа мисия – да прелъсти император Наполеон ІІІ и да го убеди да съдейства за обединението на Италия. Мисията била успешна. На света нямало мъж, който да устои на прелестите на графинята. С жените тя не разговаряла изобщо.

Графиня Кастилионе била колкото красива, толкова самовлюбена, ексцентрична и престорена – същинска актриса на голямата светска сцена. В средата на 19-ти век тя станала най-големия частен клиент на фотографа Пиер Луи Пиерсон. Нарцистична и смела, тя измисляла цели постановки за снимките, които Пиер Луи правел - сама била режисьор, стилист и модел.[[gallery]]За нас е трудно да преценим колко скандални всъщност са тези изображения. През 19-ти век фотографията била скъпа, отнемала време и била много строго фиксирана като пози и стереотипи. Повечето водели началото си от класическата живопис. Хората на снимките били винаги сериозни, гледали в обектива, за да се подчертае тяхното достойнство и благонадеждност. Обикновено това били знатни персони. Снимките в профил се правели на жени, за да покажат тяхната съзерцателност и романтизъм. Тези пози можели да разчетат всички зрители от онази епоха. Всичко останало било скандал. Така можем да разберем колко смела била графинята, която се осмелила за позира в движение, легнала, в гръб и дори – какъв ужас! – да снима краката си!

Старостта била кошмарът на тази красива жена. В апартамента й на площад Вандом в Париж всички огледала били покрити с плат, тя ходела с плътен воал и излизала от дома си само нощем. Навсякъде из дома й имало нейни снимки, за да й напомнят за отминалата й красота. Общо след смъртта й останали над 400 снимки.

Графиня Кастилионе изпреварила времето си, защото се опитвала на снимките да покаже най-доброто от себе си, да подчертае своя чар и обаяние, да излъже времето и да задържи мига. Всъщност, нима не се снимаме по същите причини и до днес?