Начинът, по който възприемаме модата днес, до голяма степен зависи от фотографите и как те ни я представят. Ъгълът на заснемане, детайлите, на които се акцентира, изобщо избора кое да бъде заснето и кое не е вид цензура и насочва вниманието в определена посока. И не само. Различно е, когато гледаш едно модно ревю или една колекция в магазина на живо, и когато някой фотограф ти я представя през неговия поглед. Още по-изкривена става представата, когато добавим и пола, защото мъжете и жените забелязват различни неща и ги представят по различен начин. Особено в модата.
През 50-те години на миналия век светът на фотографията е все още изцяло мъжка територия. За щастие, винаги се появява някоя напориста жена, която мисли “извън кутията” и се опитва да си проправи път, разбивайки закостенелите разбирания. Такава е Ив Арнолд. Тя успява да спечели екипа на известната фотографска агенция Magnum през 1951 година, четири години след основаването ѝ. Този малък за днешните разбирания успех я превръща в първата жена фотограф.
"Магнум" е на път да открие офис в Ню Йорк", пише тя в прочутата си монография "Неретушираната жена" от 1976 г. "Отидох да ги видя. Това, че бях жена, ми помогна. Трябваше да бъда тяхната символична американка", разказва CNN.
Поводът да си спомним за тази жена, променила начина, по който възприемаме модата, е нова изложба "Ив Арнолд - да знаеш за жените", разкриваща най-значимите творби от богатия архив на фотографката, организирана от "Нюландс Хаус" в Петуърт, Великобритания.
"Темата определено не е само за жените, но именно нейната гледна точка искахме да отразим", казва Никола Джоунс, основател и директор на галерия "Нюландс Хаус" във Великобритания, в интервю за CNN.
В изложбата са включени и няколко по-малко известни, но любопитни творби на Ив Арнолд: Мерилин Монро на снимачната площадка на филма The Misfits, речта на Малкълм Х във Вашингтон, а също и модни ревюта на чернокожи в Харлем, и дори родилно отделение в Лонг Айлънд. И днес Арнолд продължава да сваля табута.
"Едно от нещата, които проличават във всички нейни снимки, е, че тя не осъжда и е съпричастна", споделя още Джоунс в интервюто.
Балкански корени
Ив Арнолд има интересна съдба. Родена е във Филаделфия, но родителите ѝ са еврейски имигранти от Украйна, така че балканският дух кипи в нея. Живее известно време в Ню Йорк, където се омъжва. Там научава основите на фотографията от Алексей Бродович - художествен директор на Harper's Bazaar - в New School for Social Research. Една година снима седмични ревюта в Харлем, чернокожи модели демонстрират самоделни тоалети пред чернокожа публика, като името ѝ остава незабелязано в големия мъжки свят, въпреки смелостта на акта на заснемане на тема, която е сегрегирана по онова време. През 60-те години Арнолд заминава за Обединеното кралство, където живее до смъртта си през 2012 г.
Отвъд табутата
Това, с което е важна ролята на Арнолд в исторически план, е, че фотографиите ѝ повдигат теми, които дори не се обсъждат по времето, в което са правени. Например заснемането на лесбийско сватбено тържество. Оригиналното заглавие на тази фотосесия е "Жени без мъже", което подчертава революционния ѝ характер. Но за 1965 година наистина е така. Когато Ив започна да се занимава с фотография, 95% от жените бяха домакини. Да излезеш навън и да пътуваш по е смело и новаторско. Според вкуна ѝ Майкъл Арнолд, Ив гледа на света с любопитство и репортерско око, опитвайки се да освети тъмните кътчета, като остава аполитична.
Макар да забелязва двойния стандарт и привилегията на мъжете, Ив не съзнава ясно ролята, която играе в света на фотографията и еманципацията на жените. Тя си позволява да отиде там, където преди това жена не е стъпвала и да предложи женския поглед върху света.
Ив е най-известната фотографка на Мерилин Монро. Фотографиите ѝ са изключителни, защото разкриват душевността на актрисата, която остава скрита във филмите и зад ролите, които играе.
"Мисля, че състраданието и любопитството ѝ са едно от основните неща, които я отличават. Това е вид човечност, която прозира, независимо дали тя снима кралското семейство или семейство от работническата класа. Именно това прави фотографията ѝ относителна и непреходна." - казва Майкъл.
Изложбата "Ив Арнолд - да знаеш за жените" е изложена в галерия "Нюландс Хаус" в Петуърт, Великобритания, до 7 януари 2024 г.
Ирен Петрова
Ирен Петрова е автор (на няколко книги), мечтател (без ограничения), мореплавател (в необятната женска психика) и танцьор (по душа). Обича да пътува, но остава дълго само, ако наоколо има море. Пише за всичко – книги, мода, здраве, красота, опера и балет, но най-много я вълнуват женските теми. Можете да я видите най-често да се разхожда сама из парковете на София, усмихната и загледана в няк...