Ретро

Ханс Кристиан Андерсен – излюпен от яйце на лебед

На 2 април е рожденият ден на Ханс Кристиан Андресен. В негова чест тази дата е приета и като Международен ден на детската книга.

Ханс Кристиан Андерсен – излюпен от яйце на лебед

На 2 април е рожденият ден на Ханс Кристиан Андресен. В негова чест тази дата е приета и като Международен ден на детската книга. Всъщност има ли по-подходяща дата? Кое дете не знае поне една негова приказка наизуст? Кое дете не с искало да чуе пак и пак, и пак, „Дивите лебеди“?

Коя е вашата любима приказка?  „Новите дрехи на царя“ или „Малката русалка“? Или „Снежната кралица“, а може би „Принцесата и граховото зърно“. Или „Грозното патенце“?

„Няма значение дали си роден сред патки, когато си се излюпил от яйце на лебед.“

Датчанинът Ханс Кристиан Андерсен е роден през 1805 година. Той е и първият датски автор, който произлиза от бедно семейство, но е постигнал признание по време на живота си.  Двете му имена – Ханс и Кристиан – са популярни в Дания, но комбинацията помежду им – не.

Андерсен е бил различен още като дете, защото е страдал от дислексия и не е можел да чете лесно, а текстовете му били пълни с грешки. Резултатът от това е, че неговото писмено слово е много близко до разговорния език и дори днес звучи свежо. Коректорите са знаели това и са коригирали само грешките му, оставяйки недокоснат стила му.

Първата си книга Ханс Кристиан получил от баща си – „Приказки от 1001 нощ“. Тогава се зародила любовта му към литературата и любопитството да пробва. Знае се, че в началото изобщо не е бил възхитен от собствените си истории и дори е обмислял да се откаже, защото е искал да стане поет. По-късно е приел, че приказките са нещо като универсална поезия и е продължил да пише в същия жанр. Неговата поезия и приказки са преведени на повече от 150 езика, вдъхновили са безчет филми, постановки, балет и анимации.

Днес в родния му град Оденсе има два музея посветени на него – къщата му и H.C. Andersens Barndomshjem.

От днешна гледна точка призкаките му не са „детски“. За разлика от повечето филми и истории на Disney, които сме гледали, оригиналните сюжети на Андерсен понякога завършват лошо – малката русалка се самоубива, малката кибритопродавачка замръзва до смърт, оловният войник се разтопява ...

По отношение на любовта писателят е бил привлечен от недостижими жени. Обичал е сякаш по-скоро да бленува за любовта. Като за шведската оперна певица Джени Линд, която го е вдъхновила за „Славеят“.  Или Риборг Воит, момиче, което му пише писмо, което после е намерено на гърдите на писателя при смъртта му, няколко десетилетия, след като се влюбва в нея. Смята се, че е имал и определени хомосексуални увлечения, както и че в някои от творбите му има хомоеротика. Някои изследователи на творчеството му смятат, че много от историите му са интерпретация на негови сексуални и любовни мъки. Всъщност в ранните си години той е водел дневник, където е описал решението си за въздържание. И наистина – Андерсен никога не се е женил и е живял сам до смъртта си.

В прочутото му завещание оставя парите си на Едвард Колин – негов бизнес съветник и партньор, с когото имат много дълга и сложна връзка през годините. Колекцията си с редки книги  (включително коректури на работи на Дикенс) дарява на Датската кралска библиотека. В тази колекция се включва и писма, писани до него от световноизвестни личности.


Историята на Полин Виардо