Ретро

Лаура Баси първа проправя пътя на жените в науката

Когато работи като учител Лаура Баси изиграва важна роля за въвеждането на нови предмети в учебната програма на университета. Например, тя е отговорна за разпространението на нютоновата физика и пионерските изследвания на електричеството в Италия.

Близо 200 години преди Мария Кюри да спечели Нобелова награда, се ражда Лaура Баси. Oт ранна детска възраст Баси показва заложбите си и израства като една от жените с най-остър ум през епохата на Просвещението. Тя е първата жена професор по физика в европейски университет и член на престижна научна академия и е считана за една от първите, които проправят пътя на жените в науката.

Тя е родена в Болоня през 1711 г., а семейният лекар Гаетано Такони бързо забеляза големия интерес и ученолюбието на Баси. Когато навършила 13 години, той поискал разрешение от баща й да я обучава по философия. Баси получи солидно частно образование от лекаря, който й преподава по теми като логика и метафизика. Въпреки младата си възраст, Баси впечатлява с изключителен интелект.

Такони я представя на местната общност от учени в Болоня и скоро тя е забелязана от учения архиепископ Просперо Ламбертини (бъдещият папа Бенедикт XIV). Ламбертини е известен с това, че подкрепя таланта винаги, когато усети присъствието му.

Приятели и семейство убеждават младата Баси да започне да участва в дебати с други учени и скоро тя става обществена личност. Тя дотолкова впечатлява учените, че те започват да я предлагат за кандидат за висше образование по философия. Съвсем скоро тя получава желаната степен на доктор по философия на 21-годишна възраст. Това я превръща във втората жена в Европа, която получава степен от университет след Елена Корнаро Пископия през 1678 г.

 

Интелигентното младо момиче е назначено за професор в университета в Болоня, където преподава физика и по този начин разбива на пух и прах отеснелите представи, като става първата жена професор по физика в Европа. Някои дори твърдят, че е била първата в целия свят.

Макар да надвишава значително времето, в което живее, тя е принудена да се съобразява с някои ограничения заради пола. Например - тя има право да изнася лекции само когато е изрично помолена за това. Тя обаче не спира да се бори за равни условия и постига впечатляващ напредък за времето, в което живее.

Когато работи като учител, Лаура Баси изиграва важна роля за въвеждането на нови предмети в учебната програма на университета. Например - тя е отговорна за разпространението на нютоновата физика и пионерските изследвания на електричеството в Италия.

През 1738 г. тя се омъжва за колега лекар и университетски професор Джузепе Верати, от когото има осем деца. Тя е критикувана заради брака си, и обвинена, че „изследва тайните на природата с тялото си, а не с ума си“. Тя  не се стреми към знания от манастира като монахиня, а в публичното пространство като професор.

И за разлика от много други жени, които са насърчавани да изоставят другите си занимания след брака и да се съсредоточат в дома, тя категорично казва: „Избрах човек, който върви по същия път на знанието и който, бях сигурна, че няма да ме разубеди да се отклоня от него.“

Няколко години по-късно, тя успява да се присъедини към папската група на Бенедетините – елитна група от 25 учени – което я прави единствената жена, която е избран в престижното общество.

Междувременно тя, заедно със съпруга си, помогат на Болоня да стане център за експериментални изследвания в областта на електричеството. През 1776 г. получава изключителната чест, когато е обявена за председател на експерименталната физика в Института за наука.

За съжаление, тя не оставя след себе си много публикувани материали - единатвено 4 са били публикувани. Тя обаче си отива от този свят изживяла пълноценно живота си с голям принос в необятното поле на науката. Тази велика личност несъмнено проправ пътя на други велики мислители, които отправят поглед към бъдещето - както мъже, така и жени. Неслучайно историкът Пола Финдлен пише: „Поколение знаменити учени мъже с гордост казват: „Учех в училището Синьора Дотореса –академията на Лаура Баси.“

Мери Касат - една от първите жени импресионисти