Ретро

Легендата на Монмартър – модел, муза и мечта

Музеят на Монмартър днес се намира в нейната къща – там, където най-прочутата муза и художничка на Париж живеела с младия си съпруг и сина си. Наричали ги „проклетата троица“.

Музеят на Монмартър днес се намира в нейната къща – там, където най-прочутата муза и художничка на Париж живеела с младия си съпруг и сина си. Наричали ги „проклетата троица“, защото в града нямало артист или художник, който да не знае за тях и да не е замесен в бурното минало на домакинята.

Сюзан Валодон е жената, останала в историята на изкуството като най-известния модел на Реноар и Тулуз-Лотрек, като талантлива художничка и като майка на творец, който далеч надминал нейната слава.

Сюзан се родила с името Мари-Клементин през 1865 г. в семейство на неомъжена перачка. Когато Мари била на пет годинки, майка й се преселила в Париж и момичето от десетгодишно само изкарвало прехраната си. Надеждите й били за кариера в цирка, но едно падане от трапеца на 15-годишна възраст сложило край на мечтите й.

Междувременно майката на Мари открила своя перачница и пращала дъщеря си по домовете на клиентите да разнася бельото. Така Мари-Клементин била забелязана от художника Пиер Пюви де Шаван. Той я помолил да му позира и до днес неговите фрески, на които е изобразена младата Мари, могат да се видят в Музея на изящните изкуства в Лион. Скоро Мари-Климентин станала един от най-популярните модели – тя позирала за Огюст Реноар, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Едгар Дега.

Картините, на които е изобразена Мари – гола или облечена, танцуваща или заела статична поза, са десетки. Анри дьо Тулуз-Лотрек бил влюбен в красивата Мари и биографите му пишат, че тя го манипулирала непрекъснато и успявала да го принуди да прави всичко, каквото тя пожелае. Ревнивият и саркастичен Тулуз-Лотрек я кръстил Сюзан, защото тя позирала на застаряващите импресионисти,

Има още...


съблазнявайки ги така, както библейската Сузана – старците. Скоро името Сюзан напълно изместило собственото й и тя останала в историята като Сюзан Валодон. Сюзан не просто позирала на най-великите художници на своето време – тя се и учела от тях. Година след година внимателно наблюдавала как се създават картините и сама правела опити да рисува. Когато Тулуз-Лотрек и Дега видели картините й, те били очаровани, последният дори купил няколко.

Сюзан Валодон станала първата жена, приета във Френската академия за изящни изкуства.

Особено прочути са картините й с голи фигури. Липсата на формално образование било само от полза за Сюзан – тя нямала привичните за онова време ограничения в сюжетите, типични за жените, и смело рисувала голи тела, при това без никаква идеализация. Всяка нейна картина била внимателно обмислена до последния детайл, което понякога отнемало години. Сюзан дори твърдяла, че в ателието си отглежда коза, която да изяжда несполучливите й картини.

През 1883 г. Сюзан родила сина си Морис. Тя никога не разкрила кой е баща му. На 8 години детето било осиновено от известния архитект и критик Мигел Утрило, който казвал, че по този начин подписва най-известното произведение на Сюзан. Думите му се оказали пророчески – Морис Утрило станал един от най-известните художници на Монмартър и в късните си години Сюзан често била наричана просто „майката на Морис“ – той напълно я засенчил.

Сюзан имала кратък и бурен брак с богат мъж, когото напуснала заради един от приятелите на сина си – Андре Утер. Именно тях тримата на Монмартър наричали „проклетата троица“ – застаряващата Сюзан с нейните котки, които хранела с хайвер, гениалният Морис, който имал психически проблеми от дете, а като възрастен станал алкохолик, и Андре с любовниците му и лошото му пиянство.

Сюзан Валодон умира през 1938 г. в Париж. Да се сбогуват с легендата на Монмартър, идват великите художници на новата епоха – Пикасо, Андре Дерен, Жорж Брак. 

 

А знаете ли коя е първата жена, завършила Националната художествена академия?