Ретро

Богът на шифона

Луи Иполит Лероа бил любимият дизайнер на Жозефина, съпругата на Наполеон, и на принцеси и благороднички от всички европейски династии.

За какво си мислите когато гледате тази картина? За това кой е моделът (Жозефина, съпругата на Наполеон) или кой е художникът, докато всъщност голяма част от кралското излъчване на този портрет се дължи на тоалета на Жозефина, дело на любимия й дизайнер Луи Иполит Лероа. И ако по същото време Роза Бертен била наричана "министър на модата" с доза ирония, то Луи Иполит напълно сериозно носел титлата "бог на шифона", защото в професията си той бил ненадминат.

Смята се, че знаменитият дизайнер и шивач е роден през 1763 г. в Париж в семейството на сценичен работник в операта. Именно зад кулисите малкият Луи Иполит бил очарован от костюмите и преобразяването на актьорите и кариерата му била предопределена. Първата му професия била перукер и като такъв той бил толкова добър, че скоро стигнал и до кралския дворец и правел перуките на самата Мария Антоанета. [[quote:0]] Дошла революцията и светът на аристокрацията и лукса изчезнал. Лероа не можел да се примири с новите правила и продължавал да ходи облечен в най-разкошни дрехи и перуки, за което веднъж едва не попаднал в затвора.

Един ден го поканили на заседание на Конвента. Задачата, която му възложили, била точно като за него – да измисли костюма на новата епоха. Отначало Лероа работел според поръчката – моделите му били семпли в подходящите "революционни" цветове. След преврата обаче той се развихрил отново. На мода дошли псевдо античните рокли с висока талия, изработени от много тънък шифон, най-често бял. Луи Иполит бил абсолютно ненадминат в това да измисля декорации и аксесоари към семплите бели рокли на клиентките си. Твърдяло се, че нито един негов модел не се повтаря със следващия. [[more]] В края на 90-те години Лероа имал свой салон на улица "Ришельо". В него той приемал клиентките си, които ставали все по-многобройни. Лероа бил честолюбив и амбициозен, така че не търпял конкуренция и по един или друг начин, често не съвсем почтени, примамвал и клиентите на другите шивачи. В неговия салон можело да се купи абсолютно всичко – от рокли до всякакви аксесоари, изработени красиво и прецизно. Легендите разказват, че парижани по онова време предпочитали да получат писмо за изневяра на съпругата си, отколкото сметка от салона на Лероа – такива били неговите цени.

Разбира се, любимата клиентка на Лероа била императрицата. Тя била и лична негова приятелка и се съветвала за цялостния си стил и гардероб. Дори когато Наполеон се разделил с Жозефина и Луи Иполит станал придворен шивач на новата императрица, той продължил да посещава Жозефина и да работи за нея. Освен това сред стотиците клиентки на салон "Лероа" имало принцеси и благороднички от всички европейски династии.

Минали години и моделите на Луи Иполит Лероа излезли от мода. Той се пенсионирал и през 1829 г. починал забравен. Но многобройните портрети на Жозефина и другите му клиентки и до днес възхищават ценителите на красивото и са свидетелство за майсторството на бога на шифона.