Ретро

Мари Верне – първата манекенка в историята

Нейният съпруг бил не друг, а създателят на съвременната мода.

Първата жена-модел се казва Мари Аугустин Верне Уорт. И както личи по името й, нейният съпруг бил не друг, а самият Чарлз Уорт – създателят на съвременната мода, който дължал не малко от славата и успеха си на красивата си жена.

Мари Верне е родена на 23 август 1825 г. в Клермон-Феран. През 40-те години на ХІХ век, още съвсем млада, тя отива в Париж, където започва работа в магазина за текстил Maison Gagelin, кралските доставчици на платове. По същото време там постъпва и Чарлз Уорт.

По онова време професията модел на дрехи изобщо не съществува. Това е обяснимо, тъй като дрехите се шият по домовете по мерките на съответния клиент. Съществува обаче нещо като първообраз на сегашните street style звезди – млади и хубави мъже, обикновено актьори, които модните къщи обличат безплатно и изпращат на конни надбягвания, в театъра и на други места, където джентълмените да се впечатлят от дрехите им и да поискат същите. В магазините всичко се показва върху дървени манекени. Мари Верне обаче понякога слага в магазина някой шал или боне от наличните стоки и скоро Чарлз Уорт забелязва, че носените от хубавицата неща се продават много по-добре. [[quote:0]] През 1851 г. Чарлз Уорт се жени за Мари Верне, а през 1858 г. открива едноименната си модна къща. Днешната мода като бизнес и като индустрия е задължена за много неща на този предприемчив и смел дизайнер, а Мари е неговата любима дама, която има честта първа да демонстрира пред света смелите му идеи. Понякога тя далеч не е съгласна и се твърди, че се стига дори до сълзи – например когато Уорт я кара да сложи смела шапка, откриваща изцяло тила и шията й отзад. Дамите наоколо гласно негодуват, но Паулина фон Метерних се влюбва в шапката и това поставя началото на нова мода. Паулина е любима клиентка на Уорт и една от законодателките в модата на своето време. Друг път Уорт кара жена си да се подстриже късо, при това с бретон. Тази прическа се харесва на императрица Евгения – друга любима клиентка на Уорт, и така се налага в модата.

Уорт е човекът, който премахва от гардероба на жените омразния кринолин. Легендата разказва, че един път той вижда как прислужницата мие пода и за да й е по-удобно, опъва полата си отпред, събира я отзад и я премята през колана. Така Чарлз Уорт измислил турнюра – нещо кото кринолин, но даващ обем на роклите само отзад. Мари демонстрира и това хрумване, както и по-късно, когато пак Уорт напълно премахва всички неудобни елементи и въвежда напълно гладките удобни рокли. [[more]] Ролята на Мари Верне като модел на творенията на Уорт наистина е много важна. Той е първият дизайнер в историята, чиито рокли си личат по кройката и изработката – преди него шивачите са напълно анонимни. Той пръв започва да слага на дрехите етикети със своето име. Освен това клиентките му нямат думата за промени по модела – те получават точно каквото виждат и каквото той прецени, че е подходящо за тях, просто в ателието го шият по съответните размери. Когато Мари се оттегля от активния светски живот, в ателието на Уорт се провеждат модни ревюта два пъти годишно – първите в историята.

Мари и Чарлз Уорт имат двама сина, които наследяват бизнеса на баща си. Това позволява на родителите им да се оттеглят във вилата си и да доживеят спокойно последните си години със славата на създатели на съвременната мода.