Ретро

Моят Менделсон

Менделсон е роден на 3 февруари 1809 г.

Моят Менделсон

[[more]] Повечето от хората около мен възприемат любовта ми към фентъзито като странна, дори като признак на емоционална незрялост. Във времената, в които поколението ми растеше и съзряваше, подобен жанр не се предлагаше. Дори превод на Толкиново произведение прочетох зад бебешката количка на дъщеря си. Въпреки това лично за себе си твърдя, че от невръстните си години съм очарована и винаги съм знаела, че това е моето нещо. Началото на увлечението ми по фентъзито е далеч, далеч в годините, когато родителите ми излизаха вечер, оставяйки ме сама с включеното радио, по което в една такава привечер чух постановката на "Сън в лятна нощ" по текст на Шекспир и под вълшебните звуци от музиката на Якоб Лудвиг Феликс Менделсон Бартолди.

Популярният като Феликс Менделсон немски композитор е роден на 3 февруари 1809 г. в независимия по онова време град-държава Хамбург. Видният представител на ранния Романтизъм произхожда от еврейска фамилия, внук е на философа Мойсей Менделсон. Баща му е банкер, а майка му е сестра на приел християнството пруски дипломат. През 1811 г. семейството се мести в Берлин. Родителите на Феликс имат желание и полагат усилия да дадат на децата си Фани, Феликс, Пол и Ребека възможно най-доброто образование.

Семейството скъсва с еврейската религиозна традиция и децата в ранните си години са възпитавани извън всякаква религия. Седемгодишен, заедно със сестрите и брат си Феликс е кръстен в Реформаторската църква. [[quote:0]] Композиторът, който е и пианист, органист, диригент, израства в интелектуална среда. В салона, организиран от родителите му в дома им в Берлин, чести посетители са музиканти, учени, художници, сред тях са Вилхелм и Александър фон Хумболт, математикът Петер Дирихле. Макар още от ранните си години Феликс да показва музикален талант и подобно на Моцарт да е обявен за "дете чудо", баща му е предпазлив и му разрешава да се занимава с музика едва когато става ясно, че е със сериозни намерения за кариера.

Увертюрата "Сън в лятна нощ" е написана през 1826 г. и е една напълно зряла творба. Преди нея младият композитор има написани и други произведения - за частните концерти в дома на родителите си написва 12 симфонии между 12-ата и 14-ата си година. През 1842 г. Менделсон разширява увертюрата, за да завърши музикалния съпровод към литературния текст. Именно тогава се появява и прочутият Сватбен марш. Увертюрата "Сън в лятна нощ" е може би най-ранният пример за концерт, писан като самостоятелно произведение, а не просто като придружаваща и въвеждаща в темата музика. Така увертюрата се превръща в популярна форма в музикалния романтизъм. [[quote:1]] Менделсон има интерес към класическата литература, познава се с Гьоте и пише музика за негови текстове. Учи в Хумболтовия университет в Берлин, където посещава лекции при Георг Вилхелм Фридрих Хегел. Пътува много. Първото му посещение в Англия е през 1829 г. Посещава още Виена, Милано, Флорениция, Рим и Неапол. Среща се с местни и гостуващи артисти и музиканти. Пътуванията му вдъхновяват редица негови произведения, сред които са "Италианска симфония" и "Шотландска симфония". Друго забележително и вдъхновяващо негово произведение е Концертът за цигулка и оркестър.

През 1835 г. Менделсон става общински музикален диригент и създава Лайпцигската консерватория. Има принос за възобновяване на интереса към творчеството на Бах, популяризира Шуман и Шопен. Срещал се е с Фридрих Велики, кралица Виктория и съпруга й принц Алберт. Умира на 4 ноември 1847 г. в Лайпциг.

Музиката на Якоб Лудвиг Феликс Менделсон Бартолди в съчетание със стиховете на Уилям Шекспир разбудиха в детската ми душа усета към вълшебните прикрити от делника ни светове на фантазията и ме научиха да виждам.