Ретро

Модата през Първата световна война – раждането на модерната жена

Първата световна война е събитие, което необратимо променя живота на жените и за първи път в историята на Европа те са принудени да заемат социално активна позиция, да работят, да изхранват семействата си.

Модата през Първата световна война – раждането на модерната жена

„Модата е език, който разбираме моментално“ – казва Миуча Прада. Безспорно е така – по снимките и илюстрациите от старите модни списания може да се научи много за епохата и живота на жените в нея. В този смисъл периодът между 1914 и 1919 година е много слабо изследван. Изгубена някъде между ар нуво и „златната“ епоха на 20-те години, модата през войната остава почти неизвестна и до днес. Всъщност в този период на сътресения и огромни социални промени се ражда модерната жена.

Първата световна война е събитие, което необратимо променя живота на жените и за първи път в историята на Европа те са принудени да заемат социално активна позиция, да работят, да изхранват семействата си. Жените започват да излизат от къщи всеки ден, ежедневието им е забързано, трудно и обусловено от ограниченията на военното време.

Това променя модата драстично. За първи път роклите и полите стават по-къси. На мода идва черният цвят. Материите на дрехите стават практични и удобни, кройките – също. Кринолини, пелерини – тези луксозни елементи на облеклото остават в миналото. Силуетите стават семпли, на мода идва палтото – най-практичната връхна дреха. Появяват се модели, специално измислени за медицински сестри, за вдовици, за работещи жени. Сапунът е с купони и да се пере е много скъпо, затова на мястото на роклите на мода идват дрехите от две части – пола или сукман и риза – по този начин се пере само блузата.[[more]]Модните списания също се ориентират към новото време. Към 1914 г. трите модни столици на Европа са Париж, Берлин и Виена. Противно на очакванията, най-известното модно списание на епохата е не парижко, а австрийско – журналът „Виенска мода“ излиза от края на ХІХ век и се издава на осем езика, достигайки до всички кътчета на цивилизования свят. В списанието се обяснява подробно какво и как жената може да изплете и ушие за любимия на фронта, как да му направи колет. Във времена на криза, пишат дамските списания, всеки момент на красота и радост е безценен и няма нищо по-хубаво от една добре поддържана, спретната и усмихната жена. Това е съветът им към читателките – правете света по-хубав и спокоен с присъствието си.

Тази година всички музеи в Берлин отбелязват сто години от започването на Първата световна война с разнообразни експозиции. Изложбата за модата през войната е организирана с материали от фонда на семейство Липерхайде – най-голямата колекция от модни списания и илюстрации в света. Разделена на три секции, проследяващи военновременната мода в Берлин, Виена и Париж, експозицията е колкото любопитна, толкова и поучителна. Признавам си, че застанала пред снимките на жените през войната с техните хубави прически и грижливо поръбени с дантели блузи, се замислих как ли ще им се сторя аз – по дънки и обувки с платформи – и какво послание отправям за своето време...

Изложбата Krieg und Kleider. Modegrafik zur Zeit des Ersten Weltkriegs е в библиотеката на Берлин до 18 януари.