Ретро

Перлите на София: Лъвовият мост

До Освобождението на мястото, на което е мостът сега, са били екзекутирани осъдените на смърт от турската власт.

Перлите на София: Лъвовият мост

Лъвов мост е разположен на кръстовището на бул. "Мария Луиза" и бул. "Сливница", като свързва Централната железопътна гара и Централната автогара с центъра на София. Той е една от забележителностите на столицата, както и символ на столичния район Сердика. В непосредствена близост до моста и кръстовището се намира и едноименният площад "Лъвов мост". Преди построяването на съоръжението през 1889 г. на негово място се е намирал Шареният мост над Владайската река.

До Освобождението на мястото, на което е мостът сега, са били екзекутирани осъдените на смърт от турската власт. Веднага след Освобождението Христо Г. Данов предлага на това място да се изгради паметник на обесените книжари и революционери. Изпълнението на идеята започва през 1889-1891 г. от фирмата "Братя Прошек" по проект на Вацлав Прошек и струва по това време 260 000 златни лева. За съжаление, от целия комплекс е построен само мостът, на който лъвовете символизират четирима обесени от турците българи революционери.

Според първоначалния проект мостът е централен елемент, около който трябва да се изгради голям кръгов площад, разделен на две от Владайската река, наричана в тази си част тогава Канла ("кървава"). От всичко това днес е запазена само паметната плоча на възрожденеца Георги Стоицев, която стои отстрани на моста, извън общия ансамбъл.

Мостът е дълъг 26 м и е широк 18,1 м. Украсен е с четири бронзови фигури на лъвове, откъдето идва и името му. Те са изработени от виенската фирма "Ваагнер Биро". [[more]] От 2012 г. площад "Лъвов мост" се обслужва от Софийското метро. През 2014 г. се извършва пълна реконструкция на стойност 22 млн. лева, чрез която мостът става напълно пешеходна зона.

Новият транспортен възел "Лъвов мост" е разработен на три нива и съчетава три вида транспорт – автомобилен, електротранспорт и метро. Метротунелът, който преминава най-отдолу, под реката по бул. "Княгиня Мария Луиза" и разположената от северната страна МС-II-7, са част от втори метродиаметър.

Проектът представя площад с кръгова форма в съответствие със застрояването на района и реализиране на първо ниво на кръгово движение при пресичането на бул. "Сливница" и бул. "Княгиня Мария Луиза". На това ниво се запазва Лъвов мост, а кръгът се затваря с два допълнителни дъгообразни моста, почти симетрично разположени от двете страни на стария мост. Това позволява пътното движение да се изнесе по кръга, а по стария мост да се запази трамвайното движение. Два тунела – северен и южен, преминават под бул. "Княгиня Мария Луиза" и са над новопроектираното метро.

Пейки, озеленяване с цветни лехи, велопътека и дори римски антични разкопки, датирани от ІІ-ІV век, са на показ за всички. В района има пешеходна зона, както и постоянно видеонаблюдение.