Ретро

Петима велики и забравени модни фотографи

Днес тези имена са малко известни, но влиянието им е голямо, а творбите им са вдъхновение за модните фотографи и сега.

Петима велики и забравени модни фотографи

[[more]] Марио Тестино, Пауло Роверси, Хелмут Нютън, Патрик Демаршелие, Стивън Мейзъл и моят любимец, приказният Тим Уокър – днес всеки моден фен знае имената им и свързва красивите модни снимки с тях и колегите им, популярни в списанията и интернет. Но модната фотография има много по-дълга история – всъщност, дълга точно един век. Преди изброените по-горе фотографи имало други, които търсели начини да покажат на снимка грацията и красотата на жените и дрехите по най-въздействащ начин. Днес тези имена са малко известни, но влиянието им е голямо, а творбите им са вдъхновение за модните фотографи и сега.

 

Барон Адолф де Майер

През 1914 година Адолф де Майер пристига в Ню Йорк и е назначен за фотограф в списание "Вог", с което става първият официален моден фотограф в историята. Баронът бил ексцентричен и имал подобаващо странна съдба. Той пръв започнал да снима мъже като обекти на модната фотография, да прави композиции от няколко модела в кадър. Кралският фотограф Сесил Бийтън го наричал „Дебюси на фотографията“.

 

Едуард Щайхен

 

Близък приятел на Коко Шанел и мадам Вионе, Щайхен бил не само един от първите, но и един от най-влиятелните модни фотографи от първата половина на миналия век. Той въвел в модната фотография два принципа, които се спазват и до днес: да се търси най-красивото лице на модела и да се експериментира със светлината.

 

Норман Паркинсън

 

Кариерата на Норман Паркинсън започнала като съдебен фотограф, а завършила като официален фотограф на кралското семейство. За себе си той твърдял, че не е художник, а занаятчия. Паркинсън пръв започнал да снима моделите не в статични пози, а в движение, като предпочитал да не са в студиото. В снимките му имало много хумор и това ги отличавало от статичните модни фотографии.

 

Мартин Мункачи

 

Наричат Мункачи един от най-великите фотографи на ХХ век. Именно една негова снимка накарала Анри Картие-Бресон да започне да се занимава с фотография. Много съвременни фотографи го цитират като свое вдъхновение или просто копират негови сюжети в снимките си. Унгарски евреин по произход, Мункачи започнал да работи в Германия като спортен журналист и фотограф, но войната го принудила да се премести в САЩ. Там за модната фотография го открила главната редакторка на „Харпърс Базар“ Кармел Сноу. Опитът в спорта му помогнал да прави запомнящи се и динамични снимки, в които моделите буквално летели във въздуха. След смъртта му американските музеи отказали да изкупят архива му и името му останало забравено десетилетия наред.

 

Лилиян Басман

 

Вече сме ви разказвали за тази изключителна жена и фотографка, която продължавала да работи дори и на 90-годишна възраст. Лилиян Басман била първата знаменита фотографка на миналия век. Тя снимала само в черно-бяло и неизменно търсела онази магия и особена атмосфера, които да направят снимките й незабравими.