Ретро

Пол Пoаре – първият моден диктатор

Пoаре бил дизайнерът, който дал свобода на жените...

Пол Пoаре – първият моден диктатор

Разказват, че веднъж Пол Пoаре срещнал Коко Шанел и я попитал – „Мадмоазел, защо винаги сте облечена в черно?“, а тя му отвърнала – „Нося траур за вас, мосю“. [[quote:1]] Звучи като анекдот, но е факт, че великата Коко детронирала Пoаре от модната сцена и той умрял забравен и напълно разорен. Това обаче не омаловажава неговите огромни заслуги, защото именно Пол Пoаре бил човекът, който създал жената на новото време.

Пол Пoаре е роден на 20 април 1879 г. в семейството на търговци на текстил. В модата той дошъл съвсем неслучайно – още от дете малкият Пол продавал чадъри собствено производство в магазина на баща си. От остатъците от цветните платове за чадърите той шиел дрехи за куклите на сестрите си. Едва 17-годишен, отишъл да работи за знаменития дизайнер Жак Дусе. Мосю Дусе веднага оценил таланта на младия Пол и му дал да обслужва най-капризните клиентки на модната къща – актрисите, сред които и Сара Бернар. През 1902 г. Пoаре отишъл да работи за Чарлз Уорт и така натрупал опит при двамата най-знаменити дизайнери в зората на миналия век. През 1903 г. Пoаре открил собствената си модна къща и започнал да изгражда първата модна империя на новото време.

В бизнес като модния не може да не се подчертае, че Пол Пoаре бил хетеросексуален. Той познавал отлично жените, които обличал, а собствената му съпруга била най-вярната му муза и модел. Също като Уорт, и Пoаре бил абсолютен диктатор в модата - той издавал собствено модно списание и дори на корицата пишело, че изданието е призвано да диктува тенденциите. И това било съвсем буквално. [[quote:0]] Известно е, че Пoаре бил дизайнерът, който дал свобода на жените – той смело променил не просто дрехите, а самия идеал за красота. Благодарение на кимоната и кафтаните на Пoаре дошли на мода грациозните и плоски жени, без извивките и прекаленостите на силуета с корсет и кринолин. Богато украсени, ярки и привличащи вниманието, дрехите на Пoаре били силно повлияни от Изтока, от балетите на Дягилев и тяхната естетика и от самата представа на дизайнера за жената като свободна личност.

Това обаче е само малка част от огромното наследство на гения Пoаре. Той правел не просто дрехи – Пoаре пръв прозрял, че модата е нещо много повече от рокля, че тя е начин на живот, свързан с определени събития, вещи и хора. Дизайнерът създавал всичко това – той изнасял лекции, организирал нечувано разкошни партита и сам бил образец за модерен начин на живот. Преди епохата на Пoаре парфюмите миришели общо взето еднакво. Той пръв стигнал до идеята, че различните типове жени имат нужда от различни аромати, като за първия си парфюм сам измислил опаковката и рекламната кампания. [[more]] Пoаре организирал синдиката на създателите на haute couture (висша мода), който съществува и до днес. Той открил училище за талантливи момичета, в което ги учели не просто да шият и бродират, а на цялостно отношение към красивото. Това включвало обиколки на паркове и музеи, най-вече в Лувъра и Версай. Именно тази школа на Пoаре е в основата на днешните висши училища по мода в Париж и Лондон.

След Първата световна война модата се променила значително. Женските дрехи станали семпли и удобни. Пoаре презрително казвал, че с малката черна рокля на Шанел всички жени приличат на телеграфистки. Той отказал да промени своя пищен и ярък стил и фалирал. Починал в мизерия през 1944 г.

Днес заслугите на Пoаре са известни на малцина, но името му в модата е живо – в днешния моден свят, подчинен само на маркетинга, истории като тази неслучайно се разказват като легенди.