Историята на пощенските картички започва преди близо 150 години. През 1869 г. Австрийските пощенски служби харесват идеята на двама свои сънародници – Хейнхрих фон Щефан и Емануел Херман, и предлагат изпращането на малък „лист” със съобщение, без плик. Така спестяват пари от хартия и обработването й. Две десетилетия по-късно пощите започват да използват фотографията и да слагат снимки от едната страна на картичките.
В България първата пощенска картичка е издадена през 1892 г. А до страната ни пощенските картички стигали с кораби по река Дунав – до Русе, Видин, Свищов и Силистра.
Пощенските картички са начин да се запази информация за духа на конкретното време, за събития, свързани с него, както и за самите хора, изпратили и получили картичка. В този смисъл те са живи паметници на културата.
Днес пощенски картички си разменят най-вече хора, които го правят като хоби. Това се случва през сайта postcrossing.com. В него членуват над 800 000 души от 207 държави. Според калкулатора на сайта досега чрез платформата са изпратени почти 61 млн. пощенски картички. Дори в момента хиляди картички пътуват в чантата на пощальоните по света.
Аз също бях пленена от магията на това да изпратиш пощенска картичка преди няколко години. Нека ви разкажа… Докато правиш регистрацията си в сайта, идеята е някак имагинерна. Но след като натиснеш бутон и чрез жребии получаваш имената на няколко други регистрирани потребители, приключението започва.
Има още...