Ретро

Първото дистанционно обучение в историята

През 1937 г. възниква полиомиелитна пандемия

Първото дистанционно обучение в историята

Ученици на радиоурок по география през 1937 г. Снимки: Bettman/Getty Images

Концепцията за дистанционно обучение на ученици не е новост, макар че покоси образователната система в световен мащаб заради пандемията от Covid-19. Проучване на УНИЦЕФ установи, че 94% от страните са приложили някаква форма на дистанционно обучение, когато училищата затвориха миналата пролет.

Но това не е първият път, в който образователният процес прекъсва заради пандемия, нито първият път, в който когато преподавателите използват технологиите, за да образоват децата у дома.

През 1937 г. училищната система в Чикаго използва радиото за обучение по време на епидемия от полиомиелит, които причинява детски паралич.

Тогава все още нямало лекарство за този заразен вирус, осакатил и парализирал някои от заразените деца. В цялата страна детските площадки и басейни били затворени, а на децата било забранено да посещават киносалони и други обществени места. Чикаго отчита рекордните 109 случая през август, което накарало здравният съвет да отложи началото на училищния процес с три седмици.

Това забавяне довело до първия мащабен експеримент с „радио училище“ чрез изключително иновативна (макар и неизпробвана дотогава) програма. Около 315 000 деца от 3 до 8 клас продължили образованието си у дома, като получавали уроци по радиото.

До края на 30-те години на миналия век радиото било популярен източник на новини и забавления. Над 80% от домакинствата в САЩ притежавали поне едно радио. В Чикаго учителите си сътрудничили с директорите, за да създадат уроци в ефир за всеки клас, с надзор от експерти по всеки предмет. Седем местни радиостанции дарили безвъзмездно ефирното време.

На помощ се включили и местните вестници, които отпечатвали програмата за класовете всяка сутрин. Часовете по социални и природни науки били в понеделник, сряда и петък. Вторник, четвъртък и събота пък били посветени на на английския език и математиката. Часовете били кратки, едва по 15 минути, но учителите успявали да дават домашна работа на децата и закрепили образователния процес, докато успеят да ги върнат обратно по чиновете.

Животът тръгнал отново постарому, когато е открита ваксина, която става широко достъпна. 

След въвеждането на живата полиомиелитна ваксина заболеваемостта е понижена рязко. Днес се наблюдават много редки единични случаи на деца с детски паралич. Затова и много историци съветват да се поучим от миналото, вместо да повтаряме грешките си.

 

Как децата в Австрия ходят на училище в локдаун