Ретро

Райна Касабова – първата жена в света, участвала във военен полет

Ретро

Райна Касабова – първата жена в света, участвала във военен полет

Първият разузнавателен полет в българската авиация, снимка: ДА "Архиви"

Град Карлово е един от градовете, в които е събрана важна история и от който са излезли именити българи. Една от тях е Райна Касабова – една смела жена, чието име влиза в световната история. Тя е една от милосърдните сестри, които се грижат за ранените по време на Балканската война и става първата жена, участвала във военен полет.

Тя се жертва в името на родината във време на изпитание. Губи любовта на живота си, но никога не губи любовта към България. Райна е родена на 1 май 1897 година в Карлово и не е изненада патриотичният й дух – баща ѝ Васил Касабов е участник в Шипченската епопея, където губи едната си ръка, а кръстник на нейната майка е самият Васил Левски. Брат й Роман пък се бие в четата на Яне Сандански за освобождението на Македония. Райна буквално е закърмена с обичта към България и чувството на дълг към нея.

Едва на 15 години смелата девойка се записва тайно от своите родители на самарянски курс по време на мобилизацията преди Балканската война. След завършването му служи в Първа полева подвижна болница край Одрин и започва да се грижи за тежко ранени и умиращи български войници.

На 16 октомври 1912 година се пише история. В този ден е извършен първият български разузнавателен полет във военни условия. Пилотира поручик Радул Милков с наблюдател поручик Продан Таракчиев. Самолетът е „Албатрос Ф-II“. Райна става свидетел и от този момент започва да мечтае и тя да полети. Тя започва да търси начин да се качи на някой от българските бойни самолети и скоро идва нейният шанс.

Своето голямо геройство Райна проявява именно по време на подготовката за превземането на Одрин от турците. Българската войска е обсадила града. В отчаяния си опит да повдигнат духа на населението и да дадат отпор на българите, властите разпространяват слух в Одрин, че турската войска е в Пловдив и е на път да превземе София.

има още...


Важна задача за българските военни се оказва и това да пресекат разпространението на лъжата, която може да накара мнозина да се бият. Организиран е нов полет над Одрин, в който участие взима младата Райна. Тя се качва като наблюдател в самолета „Воазен“ зад пилота Стефан Калинов. Когато прелитат на града, Райна започва да хвърля листовки на турски и френски език, които да информират жителите на Одрин за реалното им положение – че крепостта съвсем скоро ще бъде превзета. По време на полета турските военни обсипват самолета с куршуми. Задачата е изпълнена успешно, а Райна Касабова влиза в историята на страната ни.

След този исторически момент тя пише до родителите си:

"С особен интерес следихме полетите на нашите смели авиатори. Те събуждаха у нас чувство на гордост. Стана така, че и аз се заразих от техния пример.“

Одрин е превзет от българите няколко месеца по-късно.

След войната Райна Касабова не създава семейство, тъй като любимият й мъж загива по време на военни действия по-късно, когато България отново участва във война. Тя умира на 71 години през 1969 година.

 

Юнко Табей - първата жена, изкачила Еверест