Ретро

Родена, за да бъде различна

Наричат я "най-подценяваната художничка на XX век".

През 1996 г. в Париж умира Леонор Фини – на 89 години, заобиколена от двамата си любовници и седемнайсетте си персийски котки. През целия си живот тя живеела с поне двама мъже едновременно, с безброй котки и винаги твърдяла, че е родена, за да не бъде като другите. И никога не била. Наричат я "женският Дали", "парижката Фрида Кало", а също и "най-подценяваната художничка на XX век". Леонор Фини била една от най-известните фигури на сюрреализма в Париж, но днес името й е забравено.

Родена през 1907 г. в Буенос Айрес, тя се мести в Италия с майка си още като дете. Баща й непрекъснато се опитвал да я отвлече и да я върне в Аржентина. За да се скрие от него, Леонор ходела преоблечена като момче. Любовта й към мъжките дрехи, маскирането и играта с дрехите останали завинаги част от живота й. [[quote:1]] Като млада Леонор страдала от рядко заболяване на очите, което налагало дълго време да носи превръзка на очите. Това родило страстта й към рисуването – без никаква професионална подготовка, след като свалили превръзките й, тя веднага започнала да рисува виденията, които имала, докато била на тъмно.

На 25 години Леонор Фини пристигнала в Париж. Моментално се оказала в обкръжението на гениалните творци на онова време – Андре Бретон, Макс Ернст, Жан Жьоне, Жан Кокто, Пикасо, Анри Картие-Бресон. Сюрреалистите я припознавали като своя, но Леонор не искала да е част от никакъв художествен или социален кръг – тя си била сама за себе си. Личният й стил, ефектното й появяване на всякакви събития и съжителството с няколко мъже били доста по-известни от картините й и това до голяма степен допринесло творчеството й да остане недооценено.

Коко Шанел и Елза Шиапарели шиели тоалети специално за Леонор, тя измислила и прочутата опаковка на парфюма на Шиапарели Shocking, който по-късно вдъхновил Жан Пол Готие за най-известните му аромати.

Първата парижка изложба на Леонор Фини се провела в галерията на Кристиан Диор, който по онова време все още не се занимавал с мода. През 1942 г. именно тя била първата жена, нарисувала и представила публично рисунка на гол мъж. [[quote:0]] Фини работела и за театъра, като рисувала костюми и декори за балети, опери и театри. Жан Жьоне пишел рецензии за творчеството й, като освен другото намеквал, че тя използва костюмите и маските, които носи, за да се скрие от реалността на живота.

В едно доминирано от мъжете време Леонор Фини живяла по своите собствени правила, била истинска феминистка и постигнала успех само с талант и смелост. Днес животът и творчеството й са обект на изследвания и може би най-после една жена ще заеме полагащото й се място в мъжкия свят на сюрреализма.