Ретро

Роклите легенди: „Електрическата светлина“

Наричат я „най-прочутата рокля на Ню Йорк“.

Наричат я „най-прочутата рокля на Ню Йорк“. В момента роклята на Алис Вандербилт е в Музея на град Ню Йорк и нейната история е част от легендите на този град. Историята на тази дреха би била непълна, без да се разкаже за повода за нейното ушиване.

През 1883 г. в Ню Йорк има една неоспорима кралица на висшето общество и това е Каролин Астор. Тя и нейният приближен, Уорт Макалистър, определят кой влиза във висшето общество на Ню Йорк и кой – не. Двамата са толкова рестриктивни, че дори съставят списък от 400 имена и не признават никого освен включените в него. Времето обаче е динамично и в града непрекъснато се заселват все по-богати хора, които търсят своето място във висшето общество. Сред тях са и семейство Вандербилд. [[quote:0]] Именно през 1883 г. Алва Вандербилд решава да извоюва заслужено място сред богатите и известните в Ню Йорк, като организира невиждан дотогава бал с маски. Това събитие е толкова впечатляващо по своя мащаб, че и до днес се смята за едно от най-големите тържества, правени някога. В своята огромна къща на Пето авеню Алва кани над 1 200 гости, като всеки от тях получава персонална покана, донесена от прислужник в ливрея. Семейство Астор не получават покана. Това е такъв шок за тях, че мистър Астор е принуден да посети къщата на Вандербилд по спешност. Поканата пристига в дома му на другия ден.

Всички гости на бала носят костюми, ушити специално за целта и наподобяващи до най-дребна подробност съответната епоха. Аксесоарите са от истински скъпоценни камъни. Според сегашни изчисления балът е струвал между три и шест милиона долара. [[more]] И на фона на цялото това великолепие една рокля произвежда фурор сред гостите и тълпата, събрана да зяпа отпред (и удържана с полиция). Това е роклята „Електрическа светлина“, носена от снахата на домакинята – Алис Вандербилд. Тази рокля наистина светела!

Роклята на Алис е изработена от модна къща „Чарлз Уорт“ в Париж, в нея са зашити жици и малки електроди, които светят благодарение на скрити батерии. Алис Вандербилд дори носи и електрическа факла, която също свети с батерии и досущ прилича на тази на Статуята на свободата. Роклята й е от тафта, украсена с истински диаманти, които отразяват светлината. В онази далечна викторианска епоха електричеството изобщо не било така широко разпространено, все още дори не всички улици били осветени, така че тоалетът на Алис определено е колкото интересен, толкова и новаторски. Нейният съпруг – Корнелиус Вандербилт, брат на домакина – се явил в костюм на Луи ХVІ, но такива имало още доста.

Балът бил огромен успех и трайно поставил фамилията Вандербилт в списъка на нюйоркската аристокрация. От роклите на бала обаче запомнили само една – тази на Алис Вандербилт, цялата от светлина.