Ретро

Соня Хени – злата снежна кралица

Тя създава фигурното пързаляне за жени такова, каквото го познаваме днес.

Соня Хени и до днес държи рекорда за три поредни олимпийски титли в индивидуалното фигурно пързаляне и спечелени още десет световни и шест европейски шампионата. Десетте й световни титли са в поредни години и никой спортист досега не може да се похвали с подобно постижение. Целият й живот е посветен на успеха и в името на това тя се лишава от всичко друго, включително от нормална човешка близост и обич. Тази година Норвегия ще отбележи 50 години от смъртта на Соня Хени, чието име носи един от най-известните музеи в Осло, но биографичният филм за нея е лишен от илюзии и показва една безмилостна и амбициозна снежна кралица.

Соня Хени е родена през 1912 година в Осло (тогава Кристиания) в богато семейство. Баща й е бивш световен шампион по колоездене. Всички деца в семейството се занимават със спорт и родителите ги насърчават и подкрепят. Соня проявява таланта си на леда от съвсем малка и на 9 години вече участва в първенството за възрастни по фигурно пързаляне на Норвегия. На първата зимна олимпиада през 1924 година тя се класира на осмото, последно място, но журналистите веднага отбелязват нейното самообладание и талант и предупреждават, че това момиченце е бъдеща шампионка.

Бащата и майката на Соня са нейни мениджъри и имат грижата тя да получи най-добрата подготовка. Соня тренира из цяла Европа, получавайки най-доброто от различни треньори. Част от подготовката й са уроци в балетната школа на Тамара Карсавина в Лондон. Соня Хени е първата състезателка по фигурно пързаляне, която излиза на леда в къса рокля, подобно на балерините и включва в съчетанията си елементи от класическия балет наравно със сложни технически елементи. На практика тя създава фигурното пързаляне за жени такова, каквото го познаваме днес.

През 1936 година Соня Хени сключва договор с Fox Studios и става една от най-високо платените актриси в Холивуд. Едновременно тя участва в шоута на лед, някои от които са филмирани. Соня е първата, която прави популярен този вид забавления. Само от своето шоу на лед тя получава по два милиона долара годишно, което е космическа сума по онова време.

През същата 1936 година се провежда олимпиадата в Германия. Според правилата на олимпийския комитет Соня Хени няма право да участва в състезанията, защото не е любител спортист. Тя обаче е най-голямата звезда в своя спорт,


публиката я обожава, а сред най-големите й почитатели е самият Хитлер. Ето защо тя е допусната до олимпиадата и става първа. Хитлер я кани на обяд и й подарява портрета си с дълго посвещение. Смята се, че именно този портрет спасява собствеността на Хени от конфискация, когато нацистите влизат в Осло. До края на живота си Соня Хени е обвинявана за симпатиите си към Хитлер и нацизма, но тя отказва коментар. Вероятно познанството й с нацистките лидери е било за нея подразбиращо се, както контактите й с управляващите кръгове във всички страни, в които е живяла и работила.

В началото на 50-те Соня Хени се скарва с мениджъра си и продуцира свое собствено шоу на лед. Макар и вече на сериозна възраст за спортистка, тя е запазила изключителните си умения на леда. Шоуто й обикаля успешно целия свят. А когато вече става ясно, че Соня Хени не може да печели с филми и шоу на лед, тя се омъжва по сметка за корабовладелеца Нилс Унстад, който я познава от дете и цял живот търпеливо чака да спечели ръката й. Той е третият й, последен съпруг. Двамата построяват център за модерно изкуство в покрайнините на Осло, наречен Хени Унстад, на който даряват впечатляващата си колекция и до който са погребани след смъртта си.

Норвегия помни своята най-известна снежна принцеса. В момента в центъра Хени Унстад е изложена колекцията на Соня и съпруга й, като експозицията започва с прожекция на филма „Алиса в страната на чудесата“ – шоу на лед със Соня в ролята на Алиса. Всяка зала от изложбата е посветена на част от книгата. Колекцията


впечатлява с имената на авторите, но като цяло е по-скоро неразбираема и скучна, така че работата на куратора е забележителна с проявената фантазия.

Едновременно в кината в Осло се излъчва филм за Соня Хени, за който е трудно да се намерят билети. Във филма Соня е показана като свръхамбициозна и лишена от емпатия жена, чиито финанси по правилата на времето се управляват от мъже и всички те крадат от нея, начело с брат й. Това в някаква степен оправдава неприятния й характер, жена с друго отношение към света просто не би оцеляла при тези обстоятелства.

В историята това е най-трудно и винаги много деликатно – да се разкаже за знаменитостите без идеализация, но и без да се изпада в дребнотемие и грозни клюки. В случая със Соня Хени норвежците успяват да намерят баланса – името й се помни, наследството й се пази, но без илюзии. В крайна сметка историята е доказала многократно, че големият успех много рядко върви ръка за ръка с добър нрав и приятен характер.

 

Норвежката мода и роклите на кралица Мод