Ретро

Тъмната страна на стария Холивуд

Шоубизнесът винаги е имал мрачни тайни

Движения като #metoo в социалните мрежи и интервюта на актриси, които разкриват, че разликата в заплащането между мъжете и жените в индустрията е факт, могат да ви подведат да мислите, че напоследък Холивуд се е сдобил с тъмна страна. Истината обаче е много по-песимистична –  Холивуд винаги е имал тъмна страна. Всъщност старият Холивуд  може да се “похвали” с далеч по-страшни посегателства над жените и децата в индустрията. Отвъд блясъка на диамантите и съвършените холивудски букли се крият тъмни тайни, които – слава богу – вече не са неразделна част от шоубизнеса.

Да живееш на хапчета

Когато Джуди Гарланд (на крехката възраст от 16 г.) влиза в ролята на Дороти от Канзас в класическата екранизация на “Магьосникът от Оз”, тя вече е пристрастена към хапчета, измъчена от жестоки диети и на ръба на алкохолизма. "Метро Голдуин Майър" изпращат шпиони в дома й, за да бъдат сигурни, че Джуди се придържа към стриктната диета от пилешка супа, кафе и 80 цигари на ден, за да остане “във форма”. Тя знае, че ако наруши диетата, студиото ще я сложи на хапчета за отслабване, от които младата актриса получава инсомния.

Не само строгата диета и сексуалният тормоз от мъжете на високи позиции, но и непрестанният стрес се отразяват върху психиката и тялото на тийнейджърката. Студиото кара нея и други млади актьори да работят без почивка, като ги поддържа будни с хапчета и адреналинови инжекции. След дълга смяна Джуди получава приспивателни хапчета, за да заспи за няколко часа, преди отново да бъде събудена и сложена на стимуланти.

Караха ни да работим дни и нощи без почивка. (...) После ни водеха в болницата на студиото и ни приспиваха с хапчета за сън – Мики (Руни) проснат на едното легло, аз на другото. След 4 часа ни събуждаха и ни даваха стимулантите отново, за да работим 72 последователни часа.

Принудителните аборти

Въпреки че до средата на 20 век абортът официално не е легален в Щатите, за старлетките на Холивуд не просто се правят изключения – те са насърчавани, дори подлагани на натиск от мениджърите и студиата, да правят аборти. Да, аборти в множествено число. Във време, в което контрацепцията още не е развита и широко достъпна, според една анонимна актриса абортите са метод за справяне с нежеланата бременност в Холивуд.  

За не развалят имиджа си на “секс символи” много актриси подписват клаузи, с които декларират, че няма да се омъжат за периода на договора. Това, както и стигмата, която по това време все още тегне над извънбрачните деца, както и разпространеното в индустрията схващане, че стане ли майка, актрисата незабавно спира да бъде секси, води до високата честота на аборти в Холивуд. Актриси като Джийн Харлоу, Джоан Крауфорд, Лана Търнър и Ава Гарднър са били принудени от холивудските студиа и от състезателната атмосфера в шоубизнеса да правят аборт.

За медиите постъпването в клиника се поднасяло като “кратка почивка” или “ушна инфекция”. Агентите (и дори близките на големите актриси) ги убеждавали, че една бременност ще бъде край на кариерата им - развой, който в онези времена действително е бил твърде възможен. Когато кариерата на една актриса зависи от младостта, красотата и репутацията й, тя приключва в момента, в който едно от тези неща е под въпрос.

Произволът на влиятелните мъже

Доналд Тръмп не е първият американски президент с история в шоубизнеса и обвинения за сексуален тормоз. Десетилетия преди него Роналд Рейгън заема най-високия държавен пост, въпреки публичната тайна в средите, че той – меко казано – не се отнася джентълменски с жените. Актрисата Селийн Уолтърс описва случай, в който Рейгън се появява в дома й, без покана и посред нощ, и я изнасилва. Селийн отрича пред списание "Пийпъл" това да е date rape, като казва, че двамата дори не са имали среща. Като в много подобни случаи, особено по онова време, общественото мнение остава скептично към историята на Селийн.

Някои неща, изглежда, не се променят. Въпреки че Холивуд все още не е безопасно място за жените, както става ясно от редицата разкази за сексуален тормоз в социалните мрежи, обществото в много по-голяма степен е склонно да вярва, че влиятелните мъже често злоупотребяват със своята власт.

 

Още по-ретро