Ретро

Трамваят – символът на стара София

Любимо превозно средство и до днес

През далечната 1901 г. в София се появава трамваят – масивен и впечатляващ, той се превръща в символ на столицата. На тържествена церемония на 14 януари, в присъствието на столичния кмет Христо Попов, потегля първият вагон, украсен с цветя.  Маршрутът му е кратък – от гарата до площад „Славейков“, но навсякъде около релсите са се струпали любопитни столичани, които искат да видят причудливата машина.

За значимото събитие свидетелства и софийски вестник.

 „Столичните жители бяха зрители на едно ново за тях явление на всесветския прогрес – първият трамвай проряза почти цялата Витошка улица, грамадното множество се любуваше на приятната гледка от бързината на трамвая и от светлите искри под колелетата му и на жиците отгоре. Трамваят върви бързо, без друсане, осветява се електрически и има изящна мебелировка“, гласи статията, цитирана от „Българска история“.

Внесени са 25 трамвая от Белгия, като сред тях има и вече употребявани. Те развиват 15/20 км/ч., но мнозина се страхували от машините и им трябвало време, докато се осмелят да се качат. Дори самият Иван Вазов решава да изчака, преди да потегли на пътешествие по релсите. Описва пускането им така:  

"Какво ахкане и негодувание у всички софиянци, когато гледаха запречкването със стълбове софийските мегдани и улици за нуждите на електрическото осветление и на електрическия трамвай и замрежването въздуха с тая паяжина от медни жици! Никога столицата не е знаела, че имала толкова любители красотата си! А помните ли какви възхитени сборища се трупаха около първите пуснати трамваи, няколко дена наред натъпкани, като сардели, или като Ноевия ковчег – изберете което щете от тия две сравнения – с пътувачи от двата пола и от всичките възрасти? Негодувание, учудване, възхищение – всичко мина. Софиянци вече не се чудят – те видяха по-чудни неща и им се пречудиха също. Вратоломните изненади на българската политика и ония, които ни готви, ги направиха да обръгнат на всичко…"

Първоначално в трамваите съществува класово разделение, подобно на влаковете. То обаче не продължава дълго – „Първата класа била по-често празна, защото масово столичани са предпочитали да пият по една бира, вместо да доплатят за място в първа класа“, разказа в ефира на Дарик Росина Тодорова от Столичния електротранспорт. Скоро първата класа спира да съществува и така интересът към трамваите става още по-голям.

Таксуването се формирало спрямо изминатото растояние, затова билетите варирали между 10 и 30 стотинки. „Тарифите са били още тогава по-модерни отколкото днес. 5 стотинки повече е струвал билетът в първа класа“, разказва още Тодорова. Първоначално не е имало нито спирки, нито разписание – пътниците сигнализирали с камбанка, инсталирана в купето, за да информират ватмана, че искат да слязат. Постепенно мрежата се разраства, като дори достига до околните села – първите маршрути са до Княжево, Павлово, Подуяне, които днес вече са столични квартали.

Пускането на първия трамвай отбелязва и началото на градския транспорт в София. По този повод днес на площад „Александър Невски“ Столична община организира изложение на превозни средства за обществен транспорт. Сред тях има както  реставрирани, така съвсем нови, които и в момента обслужват градския транспорт в София и други европейски градове. Организирани са и безплатни панорамни обиколки с част от изложените превозни средства – автобуси и ретро трамваи.

За съжаление, днес няма и помен от някогашното величие на трамваите. Градският транспорт се е превърнал в символ на апатията на управляващите, а жалките опити за модернизирането му се използват повече за политически пиар, отколкото за удобството на столичани. Поредното обещание от Столична община гласи, че в градския транспорт съвсем скоро ще се въведе нова тикет система, с която ще можем да плащаме безконтактно.

По думите на кмета Йорданка Фандъкова системата ще стане факт през май, но дори тогава няма да предлага всички възможни услуги. Плащането ще се извършва чрез банкова карта, мобилно приложение или QR код, продаван от шофьорите. Но все още не е ясно дали ще се таксува изминато разстояние, както е било преди 120 години, или прекарано време в градския транспорт. Надяваме се, че поне този път общината ще спази сроковете, които сама си задава.

 

#hubavoe, но не е готово: „Графа“ все още няма Акт 16