Ретро

В парижкото имение на една куртизанка

Произхожда от московско гето, но получава титлата маркиза, Естер Лахман с прякор la Païva, се оказва куртизанка с голям късмет.

Произхожда от московско гето, но получава титлата маркиза, Естер Лахман с прякор la Païva, се оказва  куртизанка с голям късмет. Естер е едва на 17 години, но вече омъжена и с дете, когато решава да избяга и заминава за Берлин, Виена, Истанбул, Лондон и Париж. И всеки град, който посещава, е маркиран от поне една запомняща се афера. Успява за разори прочут френски пианист, среща втория си съпруг в германски спа комплекс и след като получава името му, апартамент и солидна сума, го напуска.

Носят се слухове, че е накарала няколко британски аристократи да изгорят парите си и че уж случайно среща пруския магнат граф Гидо Хенкел вон Донерсмарк на всяко парти – той впоследствие става третия й съпруг и построява за нея легендарния Hôtel de la Païva.

Дали е въпрос на късмет, на неустоим чар, или на други необясними за нас умения, Естер Лахман определено успява да се открои сред куртизанките на XIX в.

Смята се, че още когато е била млада и неопитна, един недоволен клиент я изхвърля от каляската си на "Шанз-Елизе" и тогава тя се зарича да построи най-красивото имение на булеварда –  нейното грандиозно отмъщение към всички мъже, които са се отнасяли зле с нея. Действително Hôtel de la Païva струва на третия й съпруг еквивалента на един милиард долара. Младият Огюст Роден е нает да изработи декоративните детайли, а фреските са дело на Пол Бодри, който тъкмо е изрисувал легендарната Opéra Garnier. Стълбището и баните са изработени от жълт оникс. Над ваните има 3 крана – за мляко, чай от липа и шампанско...

Въпреки репутацията си la Païva организира соарета и литературни салони, посещавани включително и от Гюстав Флобер, Емил Зола и Йожен Дьолакроа. По време на Руско-пруската война куртизанката и съпруга й са заподозрени в шпионаж и заминават за Германия, където тя си отива на 64-годишна възраст. Съпругът й балсамира тялото й и го съхранява на тавана в зимния си дворец.

Що се отнася до Hotel de la Païva, това толкова женско пространство се превръща в мъжко и години наред функционира като "клуб на джентълмените". За щастие от скоро е отворено за всички, а зимната градина в една от залите е възстановена в оригиналния си вид. Пожелаваме ви скоро да го посетите, а дотогава можете да разгледате снимки от него в нашата галерия. 

 

Жулиет Греко – икона, муза, вселена