Ретро

Victoria’s Secret: История за милиарди

Кой стои зад идеята за най-известния бранд за бельо в света?

Това е история за срама на мъжете и за това колко неудобно се чувстват, когато искат да ни купуват бельо, която се е развила се през 70-те години на миналия век. Тогава студентът в Станфорд Рой Реймънд почувствал огромната нужда да се премахне елементът „срам“ от мъжките чувства при закупуването на тази част от облеклото, която е незаменима.

Всичко започнало през един прекрасен ден, когато Рой влязъл в универсален магазин, за да купи бельо на любимата си, но вместо красиви модели видял само нощници с флорални мотиви, които тогава изобщо не били по негов вкус. Магазинът бил с ужасно флуоресцентно осветление, което го накарало да се чувства сякаш е на сцена и всички прожектори са светнали върху него, а продавачките, вперили очи в ръцете му, с думи и действия го накарали да изпита неудобство, че изобщо се е решил да купува дамско бельо.

Оказало се, че и други негови приятели усещат същите неловки чувства, когато влязат в такъв магазин. Тогава той видял възможност да реши проблема като създаде магазин за бельо, който да накара мъжете да пазаруват спокойно за своите жени и да се чувстват комфортно. Представил си викториански будоар, обзаведен с тъмна дървена ламперия, ориенталски килими и копринени завеси. Избрал името "Виктория" като символ на строгите нрави на Викторианската епоха в Англия.

През 1977 г., след няколко години проучване на пазара за бельо, Рой взел заем и от родителите си, и от банка в размер на 80 000 долара. С тях наел и оборудвал малка площ в универсален магазин в Пало Алто, Калифорния. Още през първата година марката печели 500 000 долара, което е било достатъчно, за да се финансира по-нататъшното развитие на бранда.

Пет години след като основава Victoria’s Secret, Реймънд вече е отворил още 3 магазина в Сан Франциско. До 1982 г. компанията продава стоки за над 4 млн. долара годишно. Но това не значи, че брандът не е имал и своите слаби моменти и неуспехи. И как да не ги имаш, когато си направил магазин за дамско бельо, в който пазаруват само мъже, но не и жени?!

Тогава се появява Лесли Уекснър, мъжът, който започва бума на масовите продажби на спортни дрехи с магазина The Limited, който разбира, че дамите се чувстват също толкова неудобно да влязат в този магазин, колкото и Рой се е чувствал някога, търсейки подходящото бельо за любимата жена. Потенциалът на марката е повече от очевиден и Уекснър купува бъдещия моден гигант за около 1 млн. долара. Първата му стъпка е да направи така, че и жените да се почувстват максимално удобно да влязат в такъв бутик. Той заменил тъмното дърво и червеното кадифе с позлатени украси, флорални щампи и класическа музика, а новият каталог на марката отразил точно този стил, като страниците му красили момичета, сякаш току-що слезли от модния подиум. До 1995 г. Victoria’s Secret се превръща в компания за 1,9 млрд. долара с 670 магазина само в САЩ, а към днешна дата се реализират над 6 млрд. долара годишно само от продажби.



Историята не завършва с happy end за Рой Реймънд. След като продава компанията на Уекснър, той отваря луксозна компания за детски стоки, базирана в Сан Франциско. Насочеността му основно към богатите родители и прекалено лошата локация на магазините го принуждават не след дълго да обяви банкрут. Семейството му се разпада, а малко по-късно той самоубива, като скача от Golden Gate Bridge.

 

Първият трансджендър модел на бранда е...