Ретро

Хеди Ламар – красив ум

Без специално образование и насмешливо подценявана от съвременниците си, Хеди Ламар се оказала една от най-умните жени на своето време.

Хеди Ламар – красив ум

Чували ли сте името на Хеди Ламар? Тази красива жена е една от най-големите звезди на Холивуд през 30-те и 40-те години на миналия век. Първата брюнетка със статут на суперзвезда, първата жена, имитирала оргазъм на големия екран ("режисьорът ме убоде с карфица по задника", признава тя по-късно), с шест брака зад гърба си и живот, по-интересен от всичките й филми. 

Нито един от тези факти не обяснява защо нейният рожден ден е обявен за Ден на изобретателя в САЩ, защо в родната й Виена ще се открива неин паметник и защо на преклонна възраст Хеди Ламар получава най-големите награди за технически изобретения на Австрия и САЩ.[[more]]Хеди Ламар измислила така наречения "фрикуенси хопинг" – защита, коята е в основата на модерната телевизионна техника, на безжичните телефони, локалното разпространение на телевизионни програми, на  сателитната отбранителна техника. Без специално образование и насмешливо подценявана от съвременниците си, Хеди Ламар се оказала една от най-умните жени на своето време. 

Хеди Ламар е родена през 1914 година във Виена с името Хеди Ева Мария Кизлер. Баща й бил богат еврейски банкер, майка й – талантлива пианистка. Хеди също имала артистични дарби и завършила актьорско училище. Славата й в Австрия обаче се дължала не на актьорска дарба, а на филма "Екстаз", в който 18-годишната Хеди излязла гола от едно езеро. Това била първата гола сцена в киното изобщо и скандалът бил толкова голям, че родителите на Хеди набързо я омъжили за своя приятел, богатият производител на оръжия Фриц Мандл. Първата работа на Фриц била да се опита да изкупи всички копия на филма, но с това само разпалил интереса на публиката. За Фриц Мандл младата му жена била истински трофей и той не се разделял с нея. Водел я дори на работните си срещи, където се обсъждали проблемите с радио насочването на торпеда под водата – Хеди слушала, разбирала всичко, запомняла и наум си правела планове.[[quote:0]]В началото на 30-те години Хеди Ламар бяга в Холивуд, зарязвайки австрийския си съпруг. През годините тя се омъжва още пет пъти, но иронично казва, че най-щастливото време е това между браковете й. В Холивуд Хеди Ламар се снима в 55 филма, спечелвайки над 30 милиона долара – огромна за времето си сума. За съжаление изборът й на роли не бил особено добър и никой от филмите й не останал в историята. Известно е, че тя отказала например ролята в "Казабланка".  

Започнала Втората световна война и Хеди Ламар се явила в Националния съвет на изобретателите на САЩ, за да разкаже за идеите си за защита на радиочестотите. Естествено никой не пожелал да я изслуша, казали й да ходи да продава бонове от военновременния заем – от тях Ламар събрала 7 милиона. Условието било всеки, който купи бонове за над 25 хиляди, да получи целувка от актрисата.

Първият, който се заинтересувал от идеите на Хеди Ламар, бил композиторът и изобретател Джордж Ентейл. На него тя разказала простичката си идея честотите на излъчване да прескачат произволно в определен диапазон, като се синхронизират приемащото и предаващо устройство. През 1940 година Ентейл и Ламар патентоват откритието си. Две години по-късно то влиза в употреба с името "Сикрет комуникейшън систъм".

Едва през 90-те години на миналия век списание Forbes публикува статия, в която разказва за изобретението на Хеди Ламар, която е все още жива и в старчески дом. Статията поражда голям медиен интерес и на Хеди Ламар са присъдени много отличия и награди. Тя отказва да получи която и да е от тях, като иронично коментира: "Аз все още изглеждам много добре, просто не искам да виждам никого."

Хеди Ламар умира през 2000 година, на 86-годишна възраст. Името й остава все така малко познато, но за всяко момиче е интересно да знае, че зад ежедневните удобства като мобилните комуникации или WiFi стои красивият ум на една жена, изпреварила времето си.