Ретро

Забравената сестра на Моцарт

Историята на една блестяща жена

Забравената сестра на Моцарт

Снимки: Уикипедия

Когато Мария Анна и Волфганг Амадеус са деца, всички вярват, че те са еднакво блестящи. Но Моцарт става Моцарт, а Мария Анна става съпруга на необичан от нея мъж и учителка по музика. И всичко това само защото е добро момиче и покорно слуша баща си.

Детето чудо

Малкото момиче Нанерл (това е нейният прякор вкъщи) свири очарователно на клавесин. Баща ù обикаля с нея и Волфганг из цяла Европа. Младите музиканти довеждат публиката до див възторг: та те са толкова малки, но толкова талантливи! Изпълнителското майсторство на Мария Анна бързо се развива – на десет години тя вече изнася сложни концерти и скоро започва да печели много добри пари, свирейки творбите на баща си.

„Мария Анна, въпреки че е само на 12 години, е една от най-квалифицираните пианистки в Европа“, пише Леополд Моцарт.

Но политиката на бащата по отношение на децата е следната: момчето е гений, бъдеща суперзвезда; момичето – неговата надеждна партньорка в дуетите. Вярно е, че Волфганг започва да пише музика рано, а Мария Анна не композира. Но най-вероятно това е така, защото баща ù не я насърчава да твори. По-късно, навършвайки пълнолетие, тя изпраща на баща си и Волфганг произведение, което тя сама е създала. И те го оценяват много високо.

Брачна възраст

Волфганг Амадеус се опитва по всякакъв начин да подкрепи по-голямата си сестра, той не се скъпи на похвали и я моли да продължава своите часове по музика: и да пише, и да изнася концерти. Той казва, че никога не е виждал човек, който да свири на клавесин толкова прекрасно, колкото Мария Анна.

Но в началото на XVIII век жените в Европа не са свободни в избора си. За да направи кариера, да се развие в професията си и да не предава таланта си, жената трябва да бъде много силна, трябва да се разбунтува срещу баща си и дори срещу обществото. Мария Анна обаче не е с особено силен характер и освен това е и твърде млада.

Когато момичето навършва 18 години, баща ù нарежда да спре концертите. Детето чудо, детето вундеркинд зад клавесина изглежда мило. Порасналото момиче на сцената на концертната зала вече изглежда някак неприлично. Мария Анна навлиза в брачна възраст, следователно тя трябва да мисли за съпруг, за деца и дом.

Необичаният

Волфганг Амадеус сам отговаря за живота си. Той взема решения, извлича ползи. При Мария Анна всичко се решава от баща ù. И това не ù донася никакво щастие. Тя е влюбена в камергера Франц Арман д'Иполд и любовта им е взаимна. Франц дори ù прави предложение, а баща ù категорично ù забранява да го приеме. Той ù намира друг съпруг – вдовец с пет деца, който е с 15 години по-голям от Мария Анна. По време на брака им тя му ражда още три, а баща ù се заема с възпитанието на едно от тях, надявайки се да отгледа още един Вофганг Амадеус Моцарт.

До последен дъх

Докато съпругът на Мария Анна е жив, тя и децата им живеят в неговия град. През цялото време талантливата жена е заета с децата. Когато съпругът ù умира, тя се премества в Залцбург. Децата порастват и тя може да си изкарва прехраната, като дава уроци по музика. Мария Анна обучава както възрастни, така и деца и, между другото, не живее в бедност. Но приятелството с гениалния ù брат в крайна сметка се размива с времето – те имат твърде различни житейски пътища. Когато Моцарт умира на 35 години, Мария Анна изпраща всичките си писма и други бумаги на жена му.

Анна Мария е била прекрасен човек. В Залцбург към нея се отнасят с благоговение. Тя живее до 78 години, боледува много на старини и в края на живота си ослепява.

Дали е сънувала музиката, която никога не е написала? Спомняла ли си е любимия, с когото се разделя? В онези години жените знаят, че не трябва да искат твърде много от живота. И все пак... аз вярвам, че музиката е звучала в душата и в сънищата на Мария Анна до последния ù дъх.

 

Любимите ресторанти на Христофор Колумб, Моцарт, Чарлз Дикенс, Чарли Чаплин...