Ретро

Първата дама на парижката висша мода

Жана Пакен – първата жена дизайнер Haute Couture в Париж и абсолютна икона на стила на своето време.

Красивата и елегантна дама на снимката е Жана Пакен – първата жена дизайнер Haute Couture в Париж и абсолютна икона на стила за своето време. Разбира се, целият й гардероб бил дело на модна къща "Пакен" и самата Жана била най-голямата реклама за творенията си – красива, талантлива и очарователна. Нейният принос във висшата мода днес е позабравен, но не е за подценяване – на практика много от мъжете дизайнери в годините след нея са си присвоили заслугите й. Ето историята на Жана Пакен, една истинска Коко Шанел на XIX век. [[quote:0]] Жана Мари Шарлота Бекерс се родила през 1869 г. в Париж в семейството на лекар. Своя интерес към дрехите и модата тя показала от много малка и родителите й я изпратили да учи за шивачка. Като такава тя постъпила в известната тогава модна къща "Руф", където постепенно станала главен майстор на цялото ателие. Но същинската история на Жана в модата започнала през 1891 г., когато тя се омъжила за Исидор Пакен. Той вече притежавал малък бизнес с дрехи и магазин, наследени от родителите му, но двамата с Жана направили от това малко търговско предприятие огромна модна къща.

В основата на всичко била Жана – неслучайно всички наричали мъжа й иронично "монсиньор Пакен". Жана била изключително добър дизайнер, като съчетавала в работата си двете най-важни условия за успех – въображение и смелост с усет към актуалните тенденции. Тя гледала на модата като на част от един по-голям културен фон и затова работела съвместно с художници, сценографи и архитекти. Заедно с няколко свои колеги дори издавала илюстровано модно списание, в което рисунките били дело на най-известните художници на епохата.

Трудно е да се изброят накратко всички постижения на Жана Пакен. В модата тя още преди Пол Поаре въвела японските мотиви, подобните на кимона палта и рисунките с дракони и други източни мотиви. Нейна заслуга били роклите в стил "ампир" със завишена талия, тя първа направила модерен черния цвят, който се приемал само като траурен, но Жана го комбинирала с ярки детайли, бродерии или цветни подплати на черните палта. Особено прочута била нейната рокля "танго", провокирана от едноименния танц. Полата имала дълбоки разрези от двете страни, но те били скрити в гънки от плат и така жените можели да се движат напълно свободно. Клиентки на Пакен били всички – от европейските кралски фамилии до прочутите куртизанки на Париж. [[more]] В бизнеса модна къща "Пакен" също били пионери. Те първи в света създали свои филиали в чужбина – в Лондон, Буенос Айрес, Ню Йорк и Мадрид. Навсякъде се изпращали скици от Париж и се шиели дрехи в местните ателиета. В своя апогей в началото на миналия век Пакен имали три хиляди служители.

През 1900 г. Жана Пакен била избрана за отговорник на раздела за мода на Световното изложение в Париж. Това бил голям жест от страна на колегите й от гилдията. На входа на изложението имало женска фигура, облечена в "Пакен". Първа Жана започнала да изпраща свои модели на известни жени в навечерието на балове, конни състезания и други празници, така имала рекламни лица на тези събития.

През 1913 г. Жана Пакен станала първата моделиерка носител на Ордена на почетния легион. През 1920 г. тя се оттеглила от бизнеса, но модната й къща съществувала до 1956 г. Днес са останали само историите за тази необикновена жена, която променила модата на своето време не само с работата си, но и с личния си пример.