Ретро

Български винтидж момичета от 40-те години на ХХ век

Списание "Жена и дом" ни връща в миналото

Не знам как попаднах на “Спортна библиотека” – тя определено е по-скоро момчешки сайт; освен това аз и спортът сме две различни вселени. Но на това безкрайно интересно място, създадено и ежедневно обновявано от трима господа, сред огромното количество ретро течения на български спортни вестници и списания (някои още от края на ХІХ век!), прилежно сканирани в PDF-формат, открих и доста прелюбопитен момичешки материал.[[more]]Ако си падате по отминали епохи като мен, броевете на “Жена и дом”, например, чиито живописни корици ви предлагам да разгледате в галерията по-горе, ще бъдат и за вас безценна находка. Това е едно от списанията, запълвали свободните мигове на нашите баби в тежките години на Втората световна война. Излизало е от 1937 г. до 1944 г., а страниците му улавят по неповторим начин духа на времето си – с тогавашните момичешки вълнения, не много по-различни от днешните (“Да погледнем в женската душа”), със съветите как да постигнем по-красива фигура, с кризисните домакински идеи (“От нищо нещо”) и готварски рецепти в същия стил (“Фалшив заек”), с кройките на рокли и домашни престилки (“Хайде, момичета, на работа вкъщи!”), с романтичните разкази, с безбройните модели за ковьорчета, гоблени, шевици и бродерии, с дискретните наивни реклами на пудри, пиана и пердета...

Това е свят, в който можете да се загубите за часове наред. А ако ви е малко, хвърлете едно око и на суперзабавните покани за балове и вечеринки, на другите ретро илюстровани списания, на билетите, афишите и пропуските... А защо не и на самите спортни издания?

С две думи, “Спортна библиотека” успя да ме грабне. Мъжете, които стоят зад нея, дори не са споменали имената си, но са посветили целия си труд на своите бащи – Петър Павлов, Енвер Ереджебов и Иван Иванов, които очевидно са милеели за българския спорт също като синовете. “Събирахме цялата колекция само и единствено за нас – споделят създателите на сайта. – Четяхме, разглеждахме и бяхме омагьосани... Около нас оживяваха хора и събития, преживявахме загуби и победи, плачехме и се радвахме, но оставахме сами. Затова решихме да те поканим в този свят, приятелю.”

Благодаря! Днес спечелихте и една приятелка.