Ретро

Жената, на която всички подражавали

"Тя е най-елегантната жена, която съм виждал в живота си", казва Карл Лагерфелд.

"Тя е най-елегантната жена, която съм виждал в живота си", казва Карл Лагерфелд, а е известно, че той е доста пестелив на комплименти. Обект на неговото възхищение е Дейзи Фелоус – една от най-прочутите светски дами от 20-те и 30-те години на миналия век. В историята Дейзи останала като жена с уникален личен стил, невероятно въображение за бижута и забележителен ум.

Дейзи е родена през 1890 г. Дъщеря е на Изабел-Бланш Сингер и внучка на прочутия изобретател на шевните машини. Майка й се самоубива, когато Дейзи е шестгодишна, и малкото момиченце става наследница на огромно състояние. Баща й е граф, който обича ветроходния спорт много повече от дъщеря си – на Олимпиадата през 1900 г. той дори печели сребърен медал.

Дейзи е отгледана от леля си, принцеса де Полиняк. Последната е видна фигура в парижките артистични кръгове, в дома й Дейзи се запознава с Игор Стравински, Жан Кокто, Сергей Дягилев, Марсел Пруст. Много бързо младата Дейзи разбира, че външният блясък не струва нищо пред вътрешното съдържание, и прекарва цялото си свободно място в четене и обикаляне по музеите. Така се ражда Дейзи Фелоус – жената за пример. [[quote:0]] Тя е безспорен лидер на т.нар. les dames de Vogue през 20-те години на миналия век. Списание "Вог" я описва като най-елегантната и най-одумвана жена в Париж. Причините не са само модни – Дейзи се разделя с първия си съпруг, след като го заварва в прегръдките на семейния шофьор. Вторият съпруг на Дейзи е Реджиналд Фелоус – братовчед на Чърчил. Бракът не пречи на Дейзи да продължи да съблазнява всеки по-интересен и знаменит мъж, който се изпречи на пътя й. За нея модата и сексът са като спорт – тя трябва да е номер едно.

Дейзи Фелоус не се притеснява да носи най-екстравагантните сюрреалистични творения на Елза Шиапарели или да се облича цялата в черно с дрехите на Коко Шанел. Любимото й развлечение е да прави гостите и приятелките си да изглеждат прекомерно натруфени и нагласени – на конните надбягвания Дейзи се явява боса, с разпусната коса и без шапка, а на официалните вечери с формално облекло се разхожда по пижама с тигров десен. Жените я боготворят точно колкото и се страхуват от нея – тя е в равна степен остроумна и жестока. [[quote:1]] През 1933 г. Дейзи е назначена за главен редактор на френския Harper’s Bazaar. Тя напуска две години по-късно, защото намира тази работа за непоносимо скучна. Нейна идея е "Картие" да започнат да правят бижута от нешлифовани камъни, които тя носи от пътуванията си в Индия. Измислените или направени за нея бижута днес са сред легендите на "Картие".

Жан Кокто казва, че Дейзи Фелоус е измислила повече тенденции в модата от всяка друга жена в света. Освен вече споменатата индийска огърлица, чиито снимки се появяват буквално във всички списания в Европа, Дейзи въвежда в Париж модата да се носят еднакви пръстени и гривни на двете ръце – според нея така има повече хармония. Личният й стил е толкова забележителен, че когато влиза в операта, хората стават от местата си, за да могат да я огледат по-добре. Обяснението й – тя просто поставя свободата и собствените си желания на първо място.

Днес, когато всички големи и малки "модни икони" не правят нищо друго освен да следват тенденциите и готовите модели, Дейзи Фелоус липсва в модата. Нищо чудно, че Лагерфелд още я помни.