Общество

60 съвета за родители

Част от съвети към родителите на Барбара Хакър - Монтесори преподавател в училището „Пост Оук”, град Билиер, Тексас...

60 съвета за родители

В продължение на темата за родителските вълнения и тревоги покрай избора на детските градини, днес решихме да предоставим на вашето внимание част от съвети към родителите на Барбара Хакър - Монтесори преподавател в училището „Пост Оук”, град Билиер, Тексас. Надяваме се, че ще ви бъдат полезни:)

1. Превърнете както лягането, така и ставането от сън в приятни ритуали.

2. Възпитавайте вежливост и такт у дома. Бъдете за пример. Отнасяйте се към детето учтиво и му помагайте да отговаря със същото.

3. Въздържайте се от физически наказания и научете методите на позитивното възпитание.

4. Заделете специален рафт, на който детето да държи книгите си и да ги връща, след като ги е използвало внимателно.

5. Всеки ден четете заедно. При по-малките деца подбирайте истории на реалистична тематика.

6. Позволете му да участва в готвенето и го насърчавайте да приготвя поне отчасти само обяда си за дните, в които няма да е вкъщи.

7. Ако е възможно, заделете леха или поне му дайте саксия, където да отглежда растения.

8. Разхождайте се заедно, с неговото темпо. Спирайте и разговаряйте за нещата, които виждате.

9. Изключете или ограничете силно гледането на телевизия и го заменете с активни занимания, които ангажират детето, а не го превръщат в пасивен наблюдател. Когато все пак гледа телевизия, гледайте и вие с него и обсъждайте видяното.

10. Още от най-ранна възраст оставете детето да подрежда след себе си – да връща играчките на мястото им, да слага мръсните дрехи в коша за пране, да си отсервира, да почиства мивката, след като я е използвало и т.н. За целта средата трябва да се подготви, за да знае детето кое къде стои.[[quote:0]]11. Прегръщайте го редовно, но не натрапвайте нежността си. Правете разлика между двете.

12. Възложете на детето си редовни домакински задължения, които да са съобразени с възрастта му. (Например да слага приборите и салфетките на масата, да сортира, рециклира, бърше прах, да полива цветята и т.н.)

13. Говорете на детето си ясно, без да го унижавате. Общувайте с уважение и му дарете умението да борави с езика, да научава нови думи и изрази.

14. Когато разговаряте с детето си, заставайте така, че да сте на неговото ниво, не се движете и го гледайте в очите.

15. Пейте! Без значение какъв ви е гласът. Пейте редовно заедно. Създайте си репертоар от любими семейни песни.

16. Гледайте да не претоварвате програмата на детето си с формални занятия и ангажименти. Оставете му време „просто да живее” - да играе, изследва и твори.

17. Научете го на правила за безопасност. (По отношение на кибрита, контактите, химикалите, стълбите, улицата, как да се обади на 112 и т.н.)

18. Научете го да казва адреса и телефона си, както и имената на родителите си. 19. Бройте! Използвайте естествено възникналите възможности.

20. Разказвайте и повтаряйте семейни истории. Например „В деня, когато ти се роди…”

21. Разглеждайте заедно семейните снимки. Помогнете на детето да разпознава по-далечните си роднини, да ги назовава по име и да знае какви му се падат.[[quote:1]]22. Съставете биография на детето си – историята на неговия живот. За целта би била идеална една тетрадка, която да дописвате всяка година. Показването на тази история може да се превърне в любим ритуал. Тя може да бъде представяна пред класа на рождените дни на детето.

23. Помогнете на детето да разпознава чувствата си, да назовава и изразява емоциите си.

24. Играйте заедно. С много повторение децата се научават да се редуват, да печелят и да губят.

25. Заедно помагайте на други хора. Например занесете храна на съсед-инвалид, дарете одеяла на приют за бездомници, дайте играчки на деца, лишени от такива и т.н.

26. Научете детето на добродетелност. Говорете за търпението, сътрудничеството, смелостта, гениалността, приветливостта, готовността да помогнеш, любезността и т.н.

27. Въздържайте се да го претрупвате с вещи и играчки. Ако вече имате прекалено много, раздайте част от тях или ги приберете и ги редувайте.

28. Закачете хранилка за птици. Нека детето отговаря за поставянето на храната. Заедно се учете да сте добри наблюдатели и събирайте информация за видените птици.

29. Когато ви предстои да отидете някъде заедно, подгответе детето какво ще се случи и какво се очаква от него в магазина, ресторанта, при лекаря и т.н.[[quote:2]]30. Изразявайте благодарността си към детето и към други хора и му помагайте да прави същото. Изпращайте благодарствени бележки за получените подаръци. Малките деца биха могли да диктуват или да пратят картинка. По-големите могат да напишат сами бележката. Важното е да научат значението на тези жестове.

31. Помогнете на детето си да започне да харесва здравословна храна. Никога не го насилвайте да яде нещо, което не му е приятно, но не му предлагайте и неограничени алтернативи! Превърнете опитването на нови ястия в забавление. Говорете за храните и техния вид или описвайте вкуса им. Научете детето да го прави. Нека участва в готвенето.

32. Когато пазарувате продукти, разказвайте какво виждате – от екзотичните плодове до омарите. Обяснявайте на детето от къде идват, кой ги отглежда, бере, превозва и подрежда в магазина.

33. Анализирайте всяко дразнещо поведение на детето и го учете с позитивизъм. Например: блъска вратите – научете го да ги затваря; тича из къщата – учете го да ходи; тече му носът – научете го да се бърше с кърпичка.

34. Прекарвайте ценни мигове с хора на различна възраст.

35. Смейте се много. Играйте на думи. Разказвайте си смешки. Помогнете на детето си да развие чувство за хумор.

36. Запознайте го с професията или работата си. Вземете го със себе си, за да оцени труда в някаква степен.

37. Снабдете се с глобус или атлас вкъщи и винаги, когато стане дума за някое място, го намирайте на картата заедно.

38. Погрижете се детето ви да разполага с необходимите пособия – детска метла, парцал за пода, лопата, четка за трохи, четка за прах и т.н.- за да помага в почистването на дома.

39. Научете се да казвате „Не” без гняв, но твърдо и убедително. Не всичко, което децата искат, е подходящо.

40. Така организирайте обстановката и вариантите, че по-често да казвате „да”, отколкото „не”.

41. Въздържайте се да се присмивате или подигравате на детето си.

42. Предупреждавайте децата за предстоящите събития, за да могат да се подготвят умствено, например „След десет минути ще е време за лягане.”

43. Помогнете им да си водят календар, като опознаят дните и месеците, или пресмятат колко време остава до някой специален случай. Говорете редовно за това.[[quote:3]]44. Вземете си домашен любимец и насочете детето да поеме грижата за него.

45. Въздържайте се да подменяте всяка счупена вещ. Помогнете на детето да научи стойността на парите и последствията от своите действия.

46. Направете нощна разходка – вслушвайте се в звуците, гледайте луната, миришете въздуха.

47. Направете дъждовна разходка. Облечете се с палта и ботуши, за да сте защитени, но се насладете напълно на дъжда.
48. Позволете на детето от първи до трети клас да ангажира цялото си тяло и съзнание в активно действие. Запазете компютрите за прогимназията и по-късните години, когато те ще бъдат полезен инструмент на съзнателния ум.

49. Научете ги да сортират – прането, приборите за хранене и т.н.

50. Помогнете му да започне да колекционира нещо интересно.

51. Направете оценка на всяка играчка вкъщи: Учи ли детето на нещо? Играе ли то с нея? „Работи” ли и има ли си всички части? Безопасна ли е?

52. Въздържайте се да правите за детето това, което то може да свърши само.

53. Сигнализирайте учителя за всичко, което може би влияе отрицателно на детето ви – недоспиване, ако е станало свидетел на скандал, преместване в ново жилище, посещение на роднина, отсъствие на родител от града и т.н.

54. Въздържайте се да давате материални награди или дори да изказвате прекалени похвали. Нека удовлетворението от постигнатото да бъде достатъчна награда.

55. Не говорете от името на детето пред другите. Дайте му време да се изкаже само и ако не иска, уважете това му право.

56. Извинете му се, когато сте сгрешили.

57. Научете се да изчаквате. Някои неща, които хората искат да дадат на децата си или да правят с тях, са по-подходящи за по-голяма възраст. Бъдете търпеливи, оптималното време ще дойде. Запазете вниманието си към етапа, на който се намират в момента.[[more]]58. Казвайте им какво цените у тях. Нека чуват как говорите за качествата на другите.

59. Винаги казвайте истината.

60. Гледайте изгрева. Гледайте залеза заедно.


Радвайте се заедно на живота!