Общество

Академия за родители: Когато детето започва да казва “не”

Детският и бебешкият гняв са част от развитието. Как да се справяме с тях?

Академия за родители: Когато детето започва да казва “не”

Академия за родители е безплатен форум за мами и татковци, които искат да направят информиран избор за образованието, възпитанието и здравето на децата си. Цел на Академията и съпътстващите я събития е да обедини бъдещи и настоящи родители, специалисти в различни области, неправителствени организации и компании около една обща идея – да отгледаме здрави, възпитани и умни деца.

Имаме удоволствието в партньорство с Академия за родители да ви представим в рамките на няколко седмици някои от най-интересните лекции на форума. Следете страницата им във фейсбук за актуална информация относно следващите издания на Академията.[[more]]Тази седмица ви представяме лекцията на Мая Угрюмова – психолог с професионални интереси, насочени към работа със семейства. Интересуват я темите как членовете на едно семейство говорят помежду си, как се смеят, как боледуват и скърбят, за какво се карат, как избират.

Тя разглежда въпроса какво да правят родителите, когато детето започва да казва “не”. Детето всъщност ни казва: “Ти беше дотук, аз мога сам!” Това е гневна реакция. А защо и какъв смисъл има гневът в човешкия живот?

Детският и бебешкият гняв са част от развитието. Децата започват да казват “не” в една възраст, която е преход между бебешкия и детския свят. Бебешкият пубертет е най-тежкият за родителите, но този период е изключително важен за детското развитие и по никакъв начин детето не бива да бъде ограничавано да премине през него, защото рисковете за личността са много.

Изведнъж детето придобива контрол над ситуацията и става независимо, т.е. може само да задоволи някои от потребностите си. Цялото противопоставяне има за цел то да се отдели от родителите. По този начин се изграждат волевите процеси и идеята за право на избор. Важно е родителите да си дадат сметка дали това противопоставяне е рисково за детето и как да ограничим реалните рискове, за да може то да бъде оставено да се противопоставя.

Този етап е много дълъг и има две неща, които родителите трябва да направят:

  • да оставят детето да премине през периода;
  • да въведат ясни правила – заради неговата безопасност; не е нужно да плашим детето, не е важно да сме много категорични.

Как да покажем на детето да се справя с тези изблици – да показва гнева си без да бъде разрушително? Вижте всичко по темата в записа на лекцията по-долу.