Общество

Смарт бебетата на 21. век

Устройства в помощ на родителите

Смарт бебетата на 21. век

Снимка: babybargains.com

Освен майката и таткото, в отглеждането на деца все по-голямо значение ще придобива и трети фактор – смарт устройствата. Ако на моята майка ѝ е отнемало много повече усилия и време да разбере защо плача, боли ли ме нещо и какво точно, гладна ли съм или пък може би ми се пие вода, то някой ден за моите деца аз ще получавам отговор моментално на всички устройства, които притежавам – в замяна на информация от моя страна, разбира се.

Тези умни решения все още са прекалено скъпи, но фактът, че вече съществуват означава, че в близкото бъдеще ще станат общодостъпни и ще променят драстично живота ни, а и степента на сигурност, която имаме.

Само преди дни Pampers съобщи за новото си изобретение – бебешки пелени, които ще бъдат свързани с приложение на телефона, даващо информация за състоянието – сухо, мокро или много мокро. Системата Lumi ще се продава в комплект с камера, която следи бебето, както и два пакета пелени. Всяко бебе ще има свой собствен акаунт, включващ неговото име, пол, дата на раждане и запис от камерата до 24 часа назад. Всичко това обаче ще се изпраща до сървъри на компанията, която в замяна на смарт пелената на практика получава всички важни данни за детето до момента.

От happiest baby пък са създали специално легло с матрак с няколко степени на люлеене, които също могат да се контролират през смартфон. Бебето се облича в специално разработена от лекар пелена, която ограничава движенията му и позволява по-лесна смяна на памперса. След това, когато се постави в леглото, разработеният алгоритъм разпознава плача му, а от приложението родителите избират между няколко успокояващи режима на работа и могат да получават лекарски съвети.

Има начин да се следи в реално време дори и дишането на бебето, позицията на тялото, температурата му, история и продължителност на съня. Устройството, което прави всичко това, се казва Mimo и представлява чип във формата на костенурка, който се поставя върху дрехата и запаметява всичко в приложение на устройството, с което е свързан, а също може и да записва звука от стаята, където се намира детето.

В една реклама на интернет услуга видяхме как непосредствено след раждането си бебето хваща таблет, търси в Google как да си отреже пъпната връв, прави си селфи с медицинската сестра, включва се на живо във видео платформа през лаптоп, а накрая оставя майка си на родилното легло и си тръгва само от болницата, гледайки през телефона си как да стигне до вкъщи. Светът вероятно се е запътил към тази реалност и всички тези интересни джаджи ще допринесат за това. Да се радваме ли, или не съвсем?

Магията на най-малкото дете

Магията на най-малкото дете!