Начин на живот

Какво да направим с прецъфтелите луковични цветя?

Когато март си тръгне…

Прoдължаваме най-цветната рубрика "Тайната градина", която поддържаме заедно с Боряна Михайлова от botanika.bg. Тя ни учи на градинарство и цветарство, но най-вече на любов към цветята и градината.  

1 март, 3 март, 8 март… все поводи за пролетни букети и саксии, изобилстващи от зюмбюли, лалета, кокичета и минзухари!

Свежестта им е заразителна, а ароматът им сякаш събужда пролетта… но ето че само след 3 – 4 седмици цветовете увяхват, саксиите спират да са привлекателни и започваме да се чудим какво да направим с тях. Ако подарените луковички са мил спомен и искате догодина да пак да разцъфтят, ето какво трябва да направите:
 

СТЪПКА 1: Отрежете прецъфтелите цветове

Ако все още не сте го направили, отрежете прецъфтелите или стари цветове заедно с дръжките им. Някои цветя (като нарцисите) изсъхват върху дръжката си, докато други (като лалетата) окапват постепенно. Каквито и луковични цветя да имате, режете прецъфтелите цветове, за да спестите усилията на луковицата да храни стар цвят.

Можете да отрежете цвета, когато е в разцвета си и да го добавите към някой пролетен букет, а може и да го оставите да ви радва по-дълго време в саксията си.

Каквото и да решите, не оставяйте преминалите цветове да образуват семена, тъй като това е много енергоемък процес за луковицата и тя ще загуби много голяма част от хранителните си запаси!

Има още...



 

СТЪПКА 2: Оставете листата живи

Листата, за разлика от цветовете, не се режат, а се оставят на луковицата и след като всички цветове са преминали. Чрез листата си луковиците фотосинтезират и се запасяват с хранителни вещества за следващия сезон и нов цъфтеж. Оставете листата, докато пожълтеят и изсъхнат сами. Междувременно поливайте саксията от време на време.
 

СТЪПКА 3: Когато листата пожълтеят, отрежете ги 

Когато листата пожълтеят и полегнат (най-рано 6 седмици след последния цъфтеж), вече можете да ги отрежете до дъно. Към този момент луковицата е събрала достатъчно хранителни вещества, за да изхрани красив цвят и догодина.
 

СТЪПКА 4: „Зазимете“ луковиците

За най-добри резултати, и за да предпазите луковиците от гъбични инфекции и паразити, извадете луковиците от саксиите, почистете ги от почвата и ги оставете на сухо и проветриво място, далеч от пряка слънчева светлина, за да изсъхнат. След около седмица ги сложете в хартиен плик, на тъмно и прохладно място (може и в мазе/гараж/килер).

А през септември... прочетете тук как да ги засадите така, че март да се върне за Коледа!

 

За орхидеите или добро или нищо!