Начин на живот

Подправки от семена? Лесна работа!

Няма нищо по-свежо от аромата на прясно набрани подправки!

Прoдължаваме най-цветната рубрика "Тайната градина", която поддържаме заедно с Боряна Михайлова от botanika.bg. Тя ни учи на градинарство и цветарство, но най-вече на любов към цветята и градината.  

Няма нищо по-свежо от аромата на прясно набрани подправки! Познатите ни магданоз, босилек, риган, мента и лавандула са толкова лесни за отглеждане вкъщи, че няма причина да не опитате и вие. Свежи, ароматни, красиво зелени и бързо растящи – подправките са добър избор за всеки балкон.

Можете да украсите кухнята, балкона, двора или саксията на прозореца с подправките, които обичате. Изборът е ваш, а инструкциите за отглеждане ги имате от нас.

Подправките се делят на два вида: едногодишни и многогодишни

Ако имате двор или остъклена тераса, можете да си позволите да отглеждате многогодишни подправки – лавандула, розмарин, риган, мента, салвия, девисил, джоджен, мащерка, глухарче, лимонена трева, маточина. Те развиват плътни и плодородни храстчета, които в годините ще ароматизират двора ви, ще ви дават богата реколта и ще гонят неприятелите от градината ви.

Едногодишните подправки са по-лесни за отглеждане, развиват се по-бързо и са по-родовити през сезона. Те развиват по-плитка коренова система и могат да се отглеждат и в саксия на прозореца. Изборът също е голям: босилек, магданоз, копър, див лук, левурда, кориандър.

Обикновено едногодишните подправки са с по-едри семена, а многогодишните с по-дребни. Ето как да отгледате и двата вида:

Материали, които ще ви трябват: саксия с дренажни отвори, семена по избор, торфен субстрат, табелка за маркиране, пулверизатор.

  Подправки с по-едри семена

•  Напълнете саксията с торфен субстрат до 2/3 от обема й. Разрохкайте добре почвата, за да раздробите всички по-едри парчета.

•  Притиснете леко, за да изкарате излишния въздух и заравнете повърхността.

•  Полейте преди да засеете семената, за да овлажните субстрата.

•  С линия очертайте няколко лехи с 2 – 3 см дълбочина.

Съвет: Предварително счукайте леко семената в саханче, за да покълнат по-бързо!

•  Посипете семената в предварително направените лехи, заравнете с почва (можете да добавите 1 – 2 см допълнителна почва) и полейте на лека струя.

До 10 дни очаквайте семената да покълнат (за магданоза предвидете 30 – 40 дни до покълване).

    Има и още...


Подправки с по-дребни семена

•  Напълнете саксията с торфен субстрат до 2/3 от обема й. Разрохкайте добре почвата, за да раздробите всички по-едри парчета.

•  Притиснете леко, за да изкарате излишния въздух и заравнете повърхността.

•  Полейте преди да засеете семената, за да овлажните субстрата.

Важно:

•  Не правете лехи, а само „посолете“ дребните семена по повърхността  на почвата. Те са толкова дребни, че ако ги засеете дълбоко, нежните кълнове няма да могат да си пробият път до повърхността!

Съвет: Можете да смесите семената с малко пясък за по-равномерно и лесно засяване и покълване.

•  Добавете 0,5 см фина почва и притиснете за по-добър контакт.

•  Не поливайте, а само пулверизирайте с вода, за да не отмиете дребните семена.

До 20 дни очаквайте семената да покълнат. В началото ще се развиват по-бавно, но след като се установят, ще растат здрави и обилни.

Съвет: Добавете вода в подложната чинийка, за да осигурите влага за по-дълъг период от време. Това ще ви спести нуждата от често поливане.

Последваща грижа 

Всички растения се нуждаят от светлина, вода и умерена въздушна температура. Осигурете им ги и те ще ви възнаградят с богата реколта! :)

Общото правило е, че колкото повече берете реколта от подправки, толкова повече реколта ще имате. Не режете растенията до дъно, за да могат да продължават да формират нови листа. 5 – 6 седмици след първото засяване, сейте отново, за да удължите реколтата и да имате свежи подправки по всяко време. 

Ето и 7 агрофитнес идеи!