Любов и други бедствия

Какво е body neutrality?

Движението, което продължава да набира последователи

Какво е body neutrality?

Снимка: Unsplash

Движението, което набира скорост и според специалисти в областта на психичното здраве е дори по-ефективно от досегашното body positivity, съществува в публичните възприятия едва от 5 години. Свързваме го с името на Ан Поариер, която през 2015 г. започва да води body neutrality програми в различни wellness курорти и центрове. 

Body neutrality обаче не е само за отбрани жени, които посещават семинари в спа курорти. Повече вътрешна нагласа, отколкото сбор от правила, body neutrality възприема тялото като вид "превозно средство" и се фокусира върху това какво тялото ни може да прави, отколкото върху начина, по който изглежда. Вместо да се вглеждаме в огледалото в търсене на онези черти, които харесваме, и пренебрегвайки други, които не харесваме, да възприемем неутрална нагласа – това означава да мислим за тялото си като за средство, чрез което преживяваме света. Например – пътуваме, опитваме нови интересни храни, прегръщаме хората, които обичаме, караме колело или пък ски, танцуваме, смеем се, четем, практикуваме хобитата си и т.н.

Психолози, терапевти и хора, които работят с хранителни разстройства, прегръщат идеята, като обясняват, че body neutrality означава: просто да бъдем, без да съдим с положителен или отрицателен знак. Според съвременната психология, да повтаряме нещо, в което не сме напълно убедени (например: "Обичам тялото си!") може да породи дори още повече тревожност. 

Body neutrality, от друга страна, ни казва, че не е нужно нито да мразим, нито да обичаме телата си – а просто да сме благодарни за това, което те правят за нас. Това прави възможно да се грижим за тях, без да очакваме никакъв друг резултат, освен този да се чувстваме жизнени и тонизирани

 

3 неща, с които да дадем старт на промяната в живота си