Общество

440 чифта обувки станаха символ на жените, жертви на домашно насилие

Невероятна арт инсталация, която се бори с домашното насилие

440 чифта обувки станаха символ на жените, жертви на домашно насилие

Bored Panda

Домашното насилие е един от най-наболелите, но много често и неизречени проблеми в цял свят. Един артист в Турция – Вахит Туна, обаче намери начин да даде гласност на проблема, като се обърна към сънародниците си с невероятна арт инсталация от... обувки, озаглавена "Безименна". Точно така, той закачва 440 чифта обувки на фасадата на сграда Истанбул, като цифрата не е случайна – 440 са жените, убити от съпрузите си по мъчителен начин през миналата година в Турция. 

Чуваме доста истории за домашно насилие над жени от всички краища на света, като включително и у нас проблемът е много наболял. Именно домашното насилие е една от най-честите причини за насилствена смърт при жени. В Турция печалната статистика е сериозна – около 40 % от жените там са страдали или страдат от домашно насилие, а в някои случаи краят е трагичен. В стремежа си да не остави този проблем пренебрегнат, артистът създава паметник, който никой никога не би могъл да пренебрегне.

Той избира обувките с високи токчета като символ на женската сила и независимост, които всички жени по света би трябвало да притежават. 

Тези официални дамски обувки никога не са били притежание на жертвите си, но са символ на погубената им независимост и младост. И неслучайно артистът не е използвал маратонки, мокасини или "балерини".

От една страна, трябва да се гледа на тях като на пряко послание, тъй като Вахит Туна е избрал обувките с токчета и поради естетически причини. С тях се постига по-впечатляваща визуално арт инсталация. От друга страна, тези обувки биха могли и да са символ на жените, които работят и следователно могат да се грижат за себе си, без да са зависими от съпрузите си. 

И още ... 


В Турция обувките имат и друго значение – в някои региони на страната обувките на починалия се оставят навън, като символ на скръбта.

Именно за безвъзвратно изгубените животи на убитите и насилвани жени скърби и артистът. Инсталацията му ще остане в центъра на Истанбул 6 месеца, за да добие повече популярност сред местните жители и туристите.

Туна вярва, че знанието е сила, затова е важно да се знае за проблема. И всеки трябва да положи много индивидуални усилия, за да се промени обществото, което е и жертва на много закостенели традиции, а сред тях е тази, че мъжът е по-висш от жената и има право да въдворява ред в семейството, дори и чрез физическо насилие. 

 

Ема Уотсън за насилието над жени: „Не мисля, че трябва да се примирим с това“