Късно снощи стана ясно, че Джони Деп осъди бившата си съпруга Амбър Хърд да му плати 15 млн. долара за оклеветяване. Така делото приключи след близо 7 седмици заседания. И двамата загубиха много както в личен, така и в професионален план. Мнозина се обърнаха срещу Амбър Хърд, а ролята й в продължението на „Аквамен“ беше силно изразяна и тя се превърна в най-мразеният човек. Междувременно Джони Деп беше наричан "бияч на жени" и прокуден от Холивуд.
Това е и поводът Моника Люински да публикува статия, в която критикува реакцията на обществото към случая на двама души, които преминават през истинска житейска драма в съдебната зала.
„Това правно „шоу“ щеше да е достатъчно тъжно, дори ако засягаше единствено живота на Деп, Хърд и близките им“, заяви Моника Люински. „Щеше да е тъжно дори ако се замислим как се отразява на жертвите на домашно насилие или на онези, които потърсиха опора в движението #MeToo. Това, което ме тревожи повече, са последиците вбъдеще за културата ни. Подклаждането на омразата към жените и, отделно от това, циркът със знаменитости.“
„Не бях изненадана, че жестокият и гневен дискурс беше насочен предимно към жената“, добавя тя."Отказахме се от критичното мислене и го заменихме с ниски страсти. Така и не съумяхме да вникнем в ситуацията. Вместо това изпитваме само опасения и възмущение... Това е сапунена опера."
Люински обърна внимание на това как жестокостта се прокрадва в живота, като прави сравнения с нейната лична ситуация преди години.
„Възползвахме се с пренебрежение от процеса за забавление, а това е знак колко много от нас продължиха да обезценяват човечността и достойнството. От опит мога да ви кажа, че белезите от това никога не избледняват... Докато наблюдавахме развитието на тази история, какво ни даваше право да изразяваме нашето мнение и да казваме на кого вярваме? И най-вече - имахме ли право да бъдем жестоки?“
„Потънали сме в мръсотията и агресията в социалните медии. Непрекъснатото говорене около процеса Деп-Хърд е само един малък пример за нарастващо злорадство и всеобщо възмущение. Без значение изходът от делото, всички ние сме виновни", убедена е Люински.
Смазващото чувство да си навлечеш обществения гняв съвсем не е чуждо на Моника Люински. Aферата „Люински” или „Моникагейт” опетни за много дълго време името на стажантката в Белия дом, когато връзката й с президента на САЩ Бил Клинтън стана публично достояние. В Америка тя е сочена с пръст и заклеймявана като уличница и позор за нацията. Люински определя скандала с Клинтън като злоупотреба с власт, но не отрича собствената си вина и всеки ден съжалява за случилото се, което я бележи доживот.
Първи трейлър на екранизацията по случая „Моника Люински“
Михаела Грънчарова
Обичам устойчивото във всичко – в начина на живота, в разумното хранене, както и във взаимоотношенията с хората. Харесва ми да чета, но не за да избягам от реалността, а за да намеря начини да я направя по-хубава. Опитвам се да гледам от слънчевата страна на живота с щипка самоирония, усмивка и развълнувани очи.