Звезди

Сачийн Литълфедър, която отказа награда "Оскар" от името на Брандо

Само преди седмици актрисата получи официално извинение от Американската киноакадемия

Сачийн Литълфедър, която отказа награда "Оскар" от името на Брандо

Снимка: Сачийн Литълфедър / Gulliver/Getty Images

Американската актриса и активистка от коренното население Сачийн Литълфедър ("Малкото перо"), която отказа от името на Марлон Брандо да получи награда "Оскар" през 1973 г., почина на 75 години, предаде АФП, като цитира съобщение на американската киноакадемия.

В публикацията в Туитър, с която съобщи за кончината й, академията цитира Малкото перо: "Когато си отида, помнете, че всеки път, когато защитавате своята истина, вие опазвате гласа ми и гласовете на нашите народи".

 

Преди две седмици Американската киноакадемия организира церемония в новия си музей в Лос Анджелис, на която почете Малкото перо и й се извини за отношението на церемонията за наградите "Оскар" преди 50 години.

Извиненията бяха поднесени писмено на индианската актриса и активистка за правата на коренното американско население Сачийн „Малото перо” (Sacheen Littlefeather) – посланикът на Марлон Брандо на церемонията по връчване на „Оскарите” през 1973 г. Макар с почти 50-годишна давност, извинението, разгоря страстна дискусия за моралните ценности сред филмовия елит, припомняйки повода за покаянието. 

През 1973 г. Марлон Брандо, отличен с мечтания от всичики актьори „Оскар” за главната мъжка роля в култовия филм „Кръстникът”, отказва да получи статуетката заради начина, по който американската филмова индустрия представя коренното индианско население и като протест срещу продължителната обсада на голяма група протестиращи за правата си индианци в град Уундед Ний, Южна Дакота.

Брандо дори не се явява лично на церемонията по награждаването, а когато обявяват името му като победител, на сцената се качва неговият пратеник Сачийн „Малкото перо”, за да прочете реч от негово име. И тя започва: „Тази вечер представлявам Марлон Брандо. За съжаление той не може да приеме тази щедра награда и причината за това е отношението на филмовата индустрия към американските индианци днес“.

Но едва казала тези думи, елитната публика, „възмутена” от прекъсването на бляскавата церемония, започва да освирква Сачийн. От залата се сипят обиди и подигравки, зад кулисите „кипят” от възмущение... 

„Злоупотребата, която претърпяхте заради това изявление, беше неоснователна и неоправданаПрекалено дълго смелостта, която демонстрирахте, беше непризната. Затова поднасяме както нашите най-дълбоки извинения, така и нашето искрено възхищение“, се казва в извинителното писмо, с което Академията признава, че „емоционалното бреме и цената”, която Сачийн е платила за всички трудности в кариерата си „в нашата индустрия”, е „непоправима” .