Изкуство

Фалшификатът, който се оказа оригинал

Много дълго време се е смятало, че тази картина е фалшификат, а оригиналът се намира в галерия Уфици във Флоренция

Фалшификатът, който се оказа оригинал

Ботичели е един от любимите ми художници. Никога не е напускал улицата, на която се е родил, имал е ателие отново на същата улица и е бил като осиновен от Медичите – банкерите, които стоят зад италианския Ренесанс.

Сандро е обичал да пресъздава сюжети по няколко пъти и когато вчера гръмна новината, че „Мадоната на нара“, собственост на English Heritage, е всъщност оригинал, не се учудих чак толкова много. Много дълго време се е смятало, че тази картина е фалшификат, а оригиналът се намира в галерия „Уфици“ във Флоренция.

„Не е фейк, оригинал е и произлиза от школата на Ботичели.“

Картината вероятно е нарисувана около 1487 година, нейният произход бе потвърден и от експерти на музея "Виктория и Албърт".

След скорошна реставрация са установили със сигурност, че ако не от ръцете на Сандро, то със сигурност Мадоната произлиза от ателието на големия ренесансов майстор. Рентгенови анализи и анализи с инфрачервени лъчи са направени върху боята – това е и сред най-точните методи, които доказват произхода на една картина.

Британската картина изобразява Дева Мария с малкия Исус, който държи в ръка нар –  символ на бъдещата страст, и е заобиколен е от четири ангела. Смятало се е, че е фалшификат, защото е била покрита със слой, който покрива боята, но и заради някои детайли в периферията. При отстраняването на тази патина се е открила техниката, типична за школата на Ботичели. Картината е по-малка от тази в галерия „Уфици“, но е много по-детайлна, а реставрацията е открила и един лист злато във воала на Мария и ангелите.

Ботичели, както и други художници на епохата, е имал ателие, в което са изпълнявали повече варианти и версии на творбите на майстора, вероятно също така и на по-ниски цени, в сравнение с първата картина“, обяснява Пол Йоанидес, професор по история на изкуството в Кеймбридж.

Да изследваме картината след повече от 100 години, ни даде възможност да осъществим тесен контакт с неговата художествена техника“, казва Рейчъл Търнбул, директор на English Heritage. “Веднага забелязах приликите с школата на Ботичели. От стилистична гледна точка беше твърде близка, за да бъде имитация. Съответства на точния период и е нарисувана върху дърво от топола, което е било много разпространено по това време.

Картината ще бъде изложена в галерия Ranger's House в Гринуич от 1 април, като част от колекцията от над 700 произведения на изкуството, собственост на диамантения магнат от XIX век Юлиус Вернер.

По един фалшив Леонардо всяка година.