Изкуство

Скулптура от отпадъци посреща лидерите на Г-7

“Mount Recyclemore” се вижда от птичи поглед

Скулптура от отпадъци посреща лидерите на Г-7

снимка: Instagram/ sandyacrescornwall

Рей Бредбъри пише: „Първото, което научаваш в този свят, е, че си глупак. Последното, което научаваш в този свят, е, че си останал все същият глупак.“ И макар все още да не ни е по силите да предвидим с точност какво предстои в бъдещето, можем да разберем какво е имал предвид американският писател.

Ежегодно изхвърляме хиляди отпадъци, включително различни остарели или развалени електронни устройства – принтери, лаптопи, телевизори, телефони. Твърде малък процент от хората обаче рециклират тези специфични устройства. Ресурсите на Земята не са безкрайни и тя не е бездънна яма, в която можем да изхвърляме превърналите се в ненужни вещи. По данни на ООН всяка година се генерират 53 милиона тона отпадъци от електронна техника, като тъжната прогноза е, че това количество може да се удвои до 2050 година. Нуждата от по-ефективна употреба на ресурсите става все по-осезаема.

Изкуството винаги има какво да каже по въпроса, не му е в стила да бъде безразлично. Затова и вече можем да се уверим с очите си, че  скулптура, създадена от електронни отпадъци, може да съществува. Създадено по подобие на планината Ръшмор, с образите лидерите на Г-7 на хълм в град Хейл, произведението на изкуството се простира в графство Корнуол в Англия. За направата на скулптурата са използвани повече от 20 000 електронни отпадъци.

Скулптурата, създадена от британския художник Джо Ръш и скулптор на име Алекс, носи закачливото име Mount Recyclemore (планината Рециклирайповече). Целта е чрез силата на изкуството да бъдат показани вредите от изхвърлените електронни устройства. Съвсем целенасочено инсталацията е разположена на най-видимото място от морето срещу хотел „Карбис Бей“, където ще се проведе срещата на лидерите. Създателят й Джо Ръш се надява, че героите на скулптурата ще видят своите лица, когато прелитат над нея. 

Седемте държавни лидери, които ни гледат замислено от скулптурата, са британският премиер Борис Джонсън, японският премиер Йошихиде Суга, френският президент Еманюел Макрон, италианският министър-председател Марио Драги, канадският му колега Джъстин Трюдо, германският канцлер Ангела Меркел и президентът на САЩ Джо Байдън.

Изкуството винаги знае как да ни развълнува и да ни накара да се замислим за наистина важните неща. От особено значение е да чуем какво има да ни каже. Да запретнем ръкави и да поправим това, което ежедневно причиняваме на природата и на себе си.

 

Nassimo създаде най-големия графит в Източна Европа!