Общество

Близо 1/3 от младите жени в България нито работят, нито се образоват

Данните са на Евростат

Близо 1/3 от младите жени в България нито работят, нито се образоват

Снимка: Bewakoof/Unsplash

Младите жени в България очевидно изпитват затруднения да се разделят с младежкия, безгрижен живот без отговорности и служебни задължения. Това важи и за мъжете, но в по-голяма степен за жените, според данните на Евростат за 2020 г. Те сочат, че при групата 20-34-годишни голям процент регистрират т.нар. NEET (съкращение от английското neither in employment nor education and training - нито заетост, нито образование и обучение).

Средно повече от един от пет (21.2%) млади хора в България не работи, не се образова и не се обучава за някакви нови умения. Разликата между мъжете и жените е значителна, и докато при силния пол говорим за 16.7%, то от дамите на възраст от 20 до 34 години "в застой" са цели 27.2%.

На ниво Европейски съюз има държави с още по-голямо разминаване в двете групи, ако това може да е някаква утеха.

Средният показател за ЕС е 17.6%, което е увеличение от 1.2 процентни пункта спрямо 2019 г. и е първата промяна в посоката на тенденцията на намаляване от 2013 г. насам.

Обхванатата възрастова група е разбита на три и така се вижда, че най-много (18.6%) млади хора извън трудовия пазар са на 25-29 години. Следват тези на 30-34 години (18.2%), а най-малък е проблемът при 20-24-годишните европейци (15.7%). Обяснението за това е, че при най-младите има много студенти, които няма как да попаднат в тази статистика, защото още учат.

Най-добрите показатели отчитат Чехия (5.6% от мъжете са NEET) и Нидерландия (9.5% от младите жени).

На другия полюс е Италия, където не работят, не се образоват и не се обучават 24% от мъжете и над една трета (35%) от жените.

В 8 от 27-те страни членки делът на младите NEET жени е с повече от 10 пункта по-голям от този на младите мъже. Освен България и Италия в тази категория са Естония и Полша, а сериозно разминаване е регистрирано също и в Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.

Неслучайно една от целите на феминистките движения по цял свят е именно овластяването на жените. Това означава, че нежният пол има нужда от повече стимули, за да се занимава с предприемачество, да стартира собствен бизнес, да предприеме по-смело преквалифициране, да се впусне в ново образование без значение възрастта или да се довери на обучителни курсове. 

 

Квоти за жени лидери в бизнеса – защо имаме нужда от тях