Общество

Не зоопарк, а в бетонен затвор

Ето как да спасим животните у нас

Не зоопарк, а в бетонен затвор

Зоопаркът в Хасково.  Снимка: FOUR PAWS  Hristo Vladev

На 18 май отбелязваме Деня на българските зоопаркове, но за съжаление, нямаме повод за празнуване. Зоологическите градини у нас не предоставят базови условия за нуждите на животните, принудени да живеят в тях. 

Вече ви разказахме за доклада на фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ – международна организация за защита на животните, която за пореден път сигнализира за лошите условия в родните зоопаркове. Лъвове, мечки, тигри и други все още живеят затворени в голи бетонни клетки, построени преди повече от петдесет години. Някои от българските зоопаркове получават лиценз, без да има забележими промени в средата за животните. Други пък работят, без изобщо да са лицензирани!

“2021 е годината, в която се надяваме дългогодишните усилия на ЧЕТИРИ ПАЛИ ще дадат старт на една дългоочаквана промяна, а именно – да спрем да гледаме лъвове и тигри зад решетките в бетонни клетки. Неподходящите практики и условия, както и всички други прояви на безотговорност в зоопарковете трябва да спрат. От ЧЕТИРИ ЛАПИ смятаме, че е време институциите да вземат необходимите твърди решения, за да осигурят спазването за българското законодателство и по-добър живот за дивите животни, отглеждани в плен в българските зоопаркове.”, каза Магдалена Пенева от фондацията.

Кампанията е подкрепена от екипа на „Момичетата на града“, както и българските писатели Мария Лалева и Георги Господинов, поп-дивите Поли Генова, Михаела Филева, актьора Китодар Тодоров, журналистите Драгомир Симеонов, Ники Кънчев и програмния директор и водещ на “Седмицата” на ДАРИК радио Константин Вълков, целия екип на БГ РАДИО, журналиста и влогър Ирина Асиова-Диамант, продуцента Магърдич Халваджиян и фитнес модела Биляна Йотовска. И макар хората да са различни, каузата е една - по-добър живот в родните зоопаркове.

В повечето има безнадеждно остаряла материална база, която не само не може да осигури необходимите условия, но и е вредна за животните, подчертават от фондацията. Неконтролирано размножаване на диви животни в разрез с капацитета на зоопарка и размножаване на животни от едно семейство, което води до сериозни здравословни проблеми и смърт. Освен това  липсва на научна дейност и обмен на информация с институции с подобно предназначение, както и образователен център и образователна и възпитателна дейност за обществеността, която да се научи да разпознава вредните практики и да сигнализира за тях.

С инициативата на ЧЕТИРИ ЛАПИ обаче това може да се промени –  #ЗовЗаЗоопарковете призовава да се прекрати отглеждането на големи хищници  в зоологически градини, които не могат да осигурят необходимите условия. За целта е стартирана  международна петиция, която вече е подписана от повече от 40 000 души. Целта е да достигне 50 000. Тя е адресирана до еврокомисаря по околната среда, българския министър-председател и българския министър на околната среда и водите с надеждата, че те ще осигурят прилагането на съществуващите закони и ще се погрижат да подобрят или затворят съоръжения, които не отговарят на законовите изисквания.

В страната съществуват 17 зоологически градини, отворени за посетители, включително и един зоопарк, чийто лиценз е отнет през 2011 г. Според доклада на ЧЕТИРИ ЛАПИ поне 14 от зоологическите градини отглеждат лъвове или кафяви мечки и в повечето от тях условията трябва да се се подобрят веднага. Такъв е случаят на зоологическата градина в Ловеч. Бетонните и остарели заграждения за кафявите мечки не са подходящи нито за отглеждане на вида, нито за приемане на повече животни, подчертава организацията. Освен това зоопарка има задължение е да възпрепятства размножаването на животните и да не приема нови мечки, но това не се случва. Екипът сигнализира, че е станал свидетел на драстичен случай на занижена хигиена в заграждението на трите мечки.

„Животните не само бяха държани заедно в изцяло бетонна яма, без каквато и да е естествена растителност и без възможност за скривалище, но и - върху замърсен с изпражнения под“, пишат от фондацията.

Зоологическата градина в Кюстендил пък е с отнет лиценз от 2011 г., следователно е трябвало животните да бъдат преместени от там в срок от 9 месеца. Причината –неспазването на минималните изисквания за отглеждане на повечето видове, настанени в зоологическата градина. „Загражденията не отговарят на изискванията, необходими за видовете, а нивото на хигиена е ниско“, става ясно от доклада. Независимо от това, десет години по-късно собственикът на зоопарка все още не е изпълнил заповедта и животните са оставени в неподходящи и незаконни условия за отглеждане. През 2020 г. последната „атракция“ там е самотен лъв, принуден да живее в бетонна клетка.

Подобна е съдбата и на лъвицата в зоопарка в Плевен. Тя също живее сама – партньорът й умира през 2018 г., а условията й за живот за на практика незаконни. Тази зоологическа градина също работи без лиценз в продължение на 4 години. Отново го получава през 2019 г., макар да не е подобрила условията за живот на животинските видове в нея. Зоопаркът в Хасково също работи без лиценз от 2014 до 2019 г. и дори приема нови животни, макар че по закон би трябвало да ги премести в други обекти.

Животните се използват за привличане на посетители с цел печалба, без да са им осигурени нормални условия за живот. Отношението към тях е нехуманно, а държавата е безучастна – от фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ подчертават, че отговорните институции са пренебрегнали тяхна жалба по темата. Ето защо се надяваме, че с общи усилия можем да променим условията за животните. Включете се в петицията ТУК.

 

Животните у нас – не в зоопарк, а в бетонен затвор