Общество

Почти щастливи сме. Ура!

Изследването е по поръчка на сп. „Мениджър“ и осъществено от „Джи Кънсалтинг“ в  края на 2018 г

Почти щастливи сме. Ура!

На мен лично ми е омръзнало от негативни статистики, показващи колко сме зле. Бедни, нещастни, безпреспективни, ужас. Знам, че не е добре човек да стои с глава в пясъка, че българският гражданин води драматичен, труден живот, че песимизмът е част от народопсихологията ни, но пък и смятам, че е много нужно всеки лъч светлина да се забелязва и отбелязва.

Ето малко добри новини. Българите нито сме толкова нещастни, нито толкова лоши, колкото си мислим. Например сме много над средното ниво в света по отношение на социалната подкрепа. В един свят на отчайваща социална самота, когато всичко, което ни свързва (социалните медии), ни и разделя, това е много голяма новина!

Какво друго казва за щастието ни изследването, осъществено по поръчка на сп. „Мениджър“ от „Джи Кънсалтинг“ в края на 2018 г.:

Най-голяма група от българите, 45%, се описват като почти щастливи, а 31% като нещастни. Средният индекс на щастието за страната в края на 2018 г. е 56 точки от 100. Средният глобален индекс на щастието за 2018 г. е 60.9 точки според изследването на The Happiness Alliance. България е с почти 5 пункта под него. По няколко измерения – психично здраве, физическо здраве, удовлетвореност от живота и баланс на времето, българските стойности са неразличими статистически от средните в глобален мащаб.

С нарастване на възрастта стойностите на индекса на щастие се понижават, което също е логично, но при нас има и два сериозни срива. Първият е след 30-годишна възраст, а вторият – след 70 години. С повишаване на образователното ниво нараства и щастието. Точки щастие се трупат и от прилични лични доходи, особено, ако надхвърлят 1500 лв.

Най-щастливи у нас са хората в четиричленни домакинства –  семейства с две деца. Индексът на щастието пада при самотните, но и при многочленните домакинства от над 5 човека.

Представителите на малцинствата са далеч по-нещастни... българските турци имат 10, а ромите 20 пункта по-нисък индекс на щастието от мнозинството. Най-нещастните хора в България живеят в малките градове.

Разбира се, в изследването има и доста негативни неща, например достъпът ни до култура, изкуство и образование през целия ни живот е 11%, което е катастрофа! Но отвръщам глава от негативното днес. 

Почти щастливи сме. Ура!

 

 

Още нещо хубаво за четене днес? Планината изгражда!